Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praktiky běloruské diktatury odhaleny. Co dělal Lukašenko s opozicí?

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko při oslavách konce II. světové války v Moskvě.
Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko při oslavách konce II. světové války v Moskvě.
Foto: kremlin.ru

Bývalý člen elitní jednotky běloruské policie se svěřil německé rozhlasové stanici Deutsche Welle, že býval příslušníkem "eskadry smrti", která v roce 1999 zavraždila tři opoziční politiky. V obviněních vůči autokratickému režimu dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka je to nový prvek, napsala dnes agentura AFP.

Expolicista Jurij Garavskij je první aktér událostí, který se rozhodl vypovědět, jak byl na jaře 1999 unesen a zabit bývalý ministr vnitra Jurij Zacharenko. O pár měsíců později asistoval při únosu a vraždě bývalého šéfa volební komise Viktora Gončara a jeho přítele, podnikatele Anatolije Krasovského.

Běloruští vyšetřovatelé uvedli, že o rozhovoru, odvysílaném v pondělí večer, vědí. Dosud na něj však nijak nereagovali, napsala AFP.

Garavskij coby bývalý příslušník zásahového komanda SOBR vysvětlil, že na rozkaz velitele jednotky, podplukovníka Dmitrije Pavličenka se 7. května podílel na únosu Zacharenka, kterého pak s pytlem na hlavě odvezli na vojenskou základnu ležící západně od Minsku. Hodili jej na zem a "Pavličenko dvakrát vystřelil ve směru Zacharenkova srdce", vyprávěl na kameru Garavskij, který se podle svých slov od loňska skrývá v jedné z německy mluvících zemí.

Dva další opozičníky unesla v září 1999 stejná jednotka, opět za Garavského účasti, a po zavraždění je pohřbila v lese. V Bělorusku nebyly tyto zločiny nikdy objasněny. Parlamentní shromáždění Rady Evropy v roce 2004 dospělo k závěru, že do zločinů byli zapleteni vysocí představitelé běloruského režimu.

Garavskij, kterému v době vražd bylo dvacet let, neuvedl, kdo činy nařídil, tvrdil nicméně, že rozkaz přišel "shora".

Jde o první přímé svědectví, ale obvinění ohledně existence "eskadry smrti" a proti Pavličenkovi nejsou podle AFP novinkou. Například ruská televize NTV v roce 2010 odvysílala svědectví Dmitrije Novičoka, jiného bývalého příslušníka SOBR. Ten uváděl, že mu o vraždách opozičníků vyprávěl jeden z jeho kamarádů, který se na nich podílel.

Bývalý velitel SOBR Pavličenko podle serveru Tut.by Garavského svědectví odmítl. SOBR podle něj neměl nic společného se zmizením trojice opozičních politiků, Garavskij pod jeho velením nikdy nesloužil a v uvedené době si odpykával trest za vydírání. Úřady se vyjádření zdržely. A v médiích se objevily dohady, zda za Garavského interview není Kreml, aby vyvinul nátlak na běloruského vůdce před chystaným jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Opozice už roky obviňuje lidi z nejbližšího okolí Lukašenka, že nechali zlikvidovat jeho odpůrce. Minsk tato obvinění odmítá.

Při parlamentních volbách, které se v Bělorusku konaly minulý měsíc, nebyl zvolen žádný kandidát opozice. Lukašenko je u moci už od roku 1994.

Témata:  Alexandr Lukašenko Bělorusko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy