Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covidpasy. Kdo je pro a kdo proti? Jak změní cestování?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v EU přišli v lednu premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Poté se rozpoutala debata o vhodnosti takového opatření a také o tom, na co všechno by se očkovací pasy využívali.

Nejvíce se zmiňuje cestování, některé země již umožňují s očkovacím pasem nebo s potvrzením, že nemoc prodělali a mají dostatek protilátek, přístup na různé kulturní a další akce. Průkopníkem v tomto ohledu je Izrael.

Projekt vakcinačních pasů pro cestování po EU podporují mnohé evropské země včetně České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska či Slovinska a zemí jižní Evropy, jako jsou Itálie, Řecko či Španělsko.

Naopak některé státy, jako například Německo a Francie, mají vůči výhodám pouze pro očkované výhrady, protože přístup k vakcínám je ve většině zemí stále velmi omezený. Zdůrazňují, že jejich případné zavedení nesmí diskriminovat neočkované a lidi, kteří nemohou být ze zdravotních důvodů očkováni. Připomínají také možné porušování směrnic na ochranu osobních údajů. Zdrženlivá je také Světová zdravotnická organizace (WHO). Kritici vidí nebezpečí koronavirových pasů také v mutacích koronaviru.

Podle eurokomisařky Ylvy Johanssonové by se mělo jednat v rámci EU o digitální certifikát, ve kterém bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz, že má člověk protilátky, nebo byl očkován. EU také řeší, zda má být za dostatečnou ochranu před covidem-19 považována ruská či čínská vakcína, které zatím nemají unijní autorizaci. Zatímco Johanssonová v pátek řekla, že do certifikátu se budou počítat pouze vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), někteří činitelé tvrdí opak.

Již letos v lednu začal vystavovat pro cestování vakcinační pasy Island. Pro islandské držitele je užitečnost těchto osvědčení zatím jen teoretická, protože jejich platnost není mezinárodně uznávána. To se ale může změnit. Samotný Island je připraven vpouštět na své území bez kontrol držitele očkovacích pasů ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru.

Rakousko již oznámilo, že covidové pasy začne využívat a uznávat bez ohledu na výsledek společné unijní snahy. Také Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem umožní cestovat, navštěvovat koncerty, festivaly a kina nebo také restaurace. Země proto vyvíjí příslušnou aplikaci pro mobilní telefony.

Kypr od 1. května umožní volný vstup na své území britským turistů, kteří byli plně očkovaní proti covidu-19. Britové tvořili v roce 2019 největší skupinu návštěvníků Kypru. Uvažuje o tom i Španělsko. Kypr umožní od 1. dubna také volný příjezd očkovaným turistům z Izraele. Dohodu o volném cestování lidí naočkovaných proti covidu-19 uzavřelo s Izraelem i Řecko.

Obyvatelé Izraele s očkovacím pasem mají nejen volnou cestu do těchto zemí, v únoru povolil židovský stát lidem s takzvaným zeleným očkovacím pasem nebo vyléčeným z covidu-19 návštěvy posiloven, hotelů, divadel nebo na sportovních zápasů. Tento měsíc byly pro očkované znovu otevřeny i interiéry restaurací. Izrael je zemí, kde dostala alespoň jednu dávku vakcíny už více než polovina obyvatelstva.

Zavedení covidových pasů podporuje Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), protože letecká doprava je jedním z nejvíce zasažených oborů. IATA pracuje na digitální platformě, kde si cestující budou moci stáhnout data o svém aktuálním zdravotním stavu a absolvovaných testech, třeba právě na koronavirus.

Témata:  COVID-19 koronavirus hranice

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.