Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přerušení dodávek ruského plynu by mohlo zhatit zotavení po pandemii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Náhlé zastavení dodávek plynu z Ruska by mohlo zhatit zotavení po pandemii nemoci covid-19 a způsobit propad ekonomik v rozvíjejících se zemích Evropy, Střední Asie a severní Afriky pod úroveň z doby před pandemií. Ve své dnešní zprávě to uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Současně zhoršila výhled růstu ekonomik regionu, ve kterém působí. Na letošní rok tak v něm očekává růst o 1,1 procenta, zatímco dosud čekala 1,7 procenta. Důvodem je očekávaný výraznější propad ukrajinské ekonomiky.

V příštím roce EBRD očekává růstu hrubého domácího produktu (HDP) v regionu o 4,7 procenta místo pěti procent, s nimiž počítala v březnu. Slabší růst způsobí tlak na růst cen a EBRD odhaduje, že loni HDP regionu vzrostl o 6,7 procenta po poklesu o 2,5 procenta v roce 2020, kdy globální ekonomikou a finančními trhy otřásla pandemie nemoci covid-19.

Ukrajinská ekonomika letos podle banky klesne o 30 procent, zatímco ještě před dvěma měsíci EBRD očekávala pokles o 20 procent. Ruská ekonomika letos podle odhadu EBRD klesne o deset procent, příští rok ji čeká stagnace.

Mnoho zemí v regionu, ve kterém EBRD působí, závisí na ruském plynu. Část z nich, zvláště na Kavkaze a jižním a východním Středomoří, pak závisí na dovozu pšenice, kterou získávají z Ruska a z Ukrajiny.

Kromě dopadu vysokých cen potravin, energií a kovů některé ekonomiky v regionu ohrožuje i to, že mají velké obchodní a turistické vazby na Rusko. To je důležitým partnerem některých ekonomik na Kavkaze a v menší míře i v Pobaltí a Střední Asii. Střední Evropa je také úzce spojená s Ukrajinou prostřednictvím společných dodavatelských řetězců.

Zastavení dodávek ruského plynu by zasadilo největší ránu ekonomikám z EU, které dovážejí významnou část plynu z Ruska a zároveň jsou na plynu ve svém energetickém mixu značeně závislé. Mezi takové ekonomiky patří Česká republika, Maďarsko a Slovensko. Moskva už zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Trhy se nyní zaměřují na dopad embarga EU na ruskou ropu a na to, jak se bude platit za plyn koncem tohoto měsíce, kdy začne platit nařízení, že odběratelé mají za plyn platit podle ruského platebního mechanismu. Ten počítá s platbami v rublech.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy