reklama

"Pracoval jsem na tom posledních 90 dní. Víte, zařazení na seznam není lehké, musíte projít procesem," řekl Trump bývalému novináři stanice Fox News O'Reillymu o zařazení mexických drogových kartelů na teroristický seznam. Podle prezidenta ale proces značně pokročil.

V případě, že je určitá skupina zařazena na seznam teroristických organizací, nesmí ji nikdo ve Spojených státech vědomě nabídnout pomoc a její členové nesmí vstoupit na území USA, vysvětlila agentura Reuters. Finanční instituce, které zjistí, že mají ve správě peníze spojené s takovýmito skupinami, musí prostředky zablokovat a upozornit na ně ministerstvo financí. Na seznam teroristických organizaci se v minulosti dostaly například islamistické organizace Al-Káida či Islámský stát (IS).

"Mexiko nikdy nepřipustí žádnou akci, která by znamenala porušení jeho národní svrchovanosti. Budeme tvrdě jednat," napsal v reakci na Trumpova slova na twitter mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard.

Jeho úřad v prohlášení uvedl, že Mexiko hodlá USA požádat o schůzku na vysoké úrovni, na které by vysvětlilo svou pozici a na oplátku žádalo vysvětlení té americké. Ministerstvo rovněž hodlá "podpořit dialog" o tom, jak zabránit tomu, aby se z USA dostávaly do rukou zločinců v Mexiku zbraně a peníze.

V pondělí mexický ministr Ebrard řekl, že neočekává, že by USA mexické drogové gangy na seznam teroristických organizací zařadily. Upozornil, že by v takovém případě mohly na základě amerických zákonů Spojené státy v Mexiku přímo zasáhnout. "To samozřejmě nemůžeme akceptovat," řekl Ebrard.

Trump před časem na twitteru Mexiku nabídl, že mu pomůže s "válkou" proti drogovým kartelům. Nabídka přišla krátce poté, co na severu Mexika zabili ozbrojenci devět členů americko-mexické mormonské rodiny - šest dětí a tři ženy.

Mexiko se dlouhodobě potýká s násilnou trestnou činností. V loňském roce v zemi se 130 miliony obyvatel zavraždili přes 36.000 lidí. Na každý den tak připadalo v průměru zhruba 100 vražd. Za násilí jsou z velké části zodpovědné právě drogové kartely.

reklama