reklama

"Děkuji prezidentovi Spojených států za silný projev solidarity s miliony neohrožených Bělorusů, kteří mírumilovně bojují za svou svobodu. Bělorusko je dnes v předních liniích boje mezi demokracií a autokracií. Svět stojí při nás. Bělorusko se stane příběhem úspěchu," napsala na twitteru k setkání Cichanouská. Bílý dům ve svém příspěvku uvedl, že Spojené státy "stojí při lidech v Bělorusku v jejich snaze o demokracii a univerzální lidská práva."

Vůdkyně běloruské opozice se minulý týden setkala s čelnými představiteli amerického ministerstva zahraničí, které žádala o uvalení dalších amerických sankcí na režim prezidenta Alexadra Lukašenka. Cichanouská na ministerstvo zahraničí přinesla seznam společností z ropného, ocelářského či dřevozpracujícího průmyslu, které by běloruská opozice ráda nechala zařadit na americký sankční seznam. USA přitom již dříve uvalily postihy na Lukašenkovy politické spojence a na další vládní orgány.

Spojené státy, Kanada a Británie uvalily v červnu nové sankce v koordinovaném kroku s Evropskou unií. Západní státy vyzvaly ve společném prohlášení běloruskou vládu, aby "skončila s represivními praktikami vůči vlastním lidem". Požadovaly také, aby Lukašenko spolupracoval s nezávislými vyšetřovateli na objasnění nuceného květnové přistání komerčního letu v Minsku.

Let společnosti Ryanair byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své trasy Atény-Vilnius do Minsku. Agenti státní bezpečnosti KGB zatkli po přistání opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni, kteří byli na palubě. Běloruský novinář je nyní v domácím vězení.

Cichanouská se při návštěvě Spojených států sešla s ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem, který byl do dnešního jednání s Bidenem nejvýše postaveným činitelem USA, který s opoziční vůdkyní jednal.

Cichanouská byla loni v srpnu hlavní kandidátkou běloruské opozice v prezidentských volbách. Hlasování, které Evropská unie a některé další země považují za zfalšované, ale podle oficiálních výsledků vyhrál Lukašenko. V Bělorusku následovaly po ohlášení výsledků masové demonstrace, proti kterým tvrdě zasáhla běloruská policie a zatkla desítky tisíc lidí. Lukašenko, kterého podporuje Moskva, obvinění z volebních podvodů odmítá.

Cichanouská navštíví v dalších dnech San Francisco nebo Los Angeles. Podrobnosti o svém programu teprve zveřejní.

reklama