Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidenti Francie a Číny v komuniké odmítají jaderné zbraně, podporují obchod

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francie a Čína odmítají ozbrojené útoky proti jaderným zařízením a chtějí předejít závodům ve zbrojení. Země to dnes uvedly ve společném prohlášení svých prezidentů Emmanuela Macrona a Si Ťin-pchinga. Aniž jmenovaly Rusko, apelují na respektování mezinárodních humanitárních úmluv a chtějí napnout veškeré síly k obnově míru na Ukrajině.

Devítistránkový dokument o 51 bodech detailně pojednává také o společných francouzsko-čínských plánech a zájmech v průmyslu, vzdělávání, ochraně životního prostředí nebo kultuře. Paříž dokument zveřejnila na závěr Macronovy třídenní návštěvy Číny.

"Obě strany podporují veškeré úsilí o obnovení míru na Ukrajině na základě mezinárodního práva a cílů a zásad Charty OSN," uvádějí diplomaté v prohlášení, v němž také zdůrazňují svou úlohu stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Oba státy také podporují Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) v jejím úsilí o zajištění bezpečnosti ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Vyzývají k "zajištění bezpečného, rychlého a neomezeného přístupu humanitární pomoci v souladu s mezinárodními závazky," obavy mají zejména o osud žen a dětí.

"Francie a Čína se zavázaly zajistit spravedlivé a nediskriminační konkurenční prostředí pro podniky, zejména v oblasti kosmetiky, zemědělských a potravinářských produktů, řízení letového provozu, financí (bankovnictví, pojišťovnictví, správa majetku), zdravotnictví (zdravotnické vybavení, vakcíny), energetiky," píše se v prohlášení. Obě strany uvítaly kontrakty o francouzsko-čínské spolupráci v leteckém průmyslu uzavřené za Macronovy návštěvy.

Novou spolupráci lze podle dokumentu očekávat i v případě vývozu vepřového masa nebo dětského mléka. Paříž a Peking chtějí společně bojovat proti potravinové krizi, zachovat stabilitu trhů a "vyhnout se neodůvodněným omezením vývozu".

Země se také hlásí ke svým ekologickým závazkům a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 v případě Francie a do roku 2060 v případě Číny. Chtějí spolupracovat na ochraně moří a lesních ekosystémů nebo v boji proti mikroplastům.

Osm bodů prohlášení se věnuje spolupráci v kultuře, vědě a vzdělávání. Příští rok by měl být "rokem francouzsko-čínského kulturního turismu", zámek ve Versailles připravuje společný projekt s pekingským Zakázaným městem. Čínští restaurátoři se podle dokumentu podílejí na obnově vyhořelé pařížské katedrály Notre-Dame.

Prezidenti se shodli, že se na nejvyšší úrovni setkají ještě do konce roku. Čína se letos v červnu zúčastní summitu o nové globální finanční dohodě v Paříži, Francie slíbila účast na třetím fóru k mezinárodnímu projektu nové Hedvábné stezky.

Francouzský prezident Macron dnes zakončil třídenní návštěvu Číny, na které se setkal s nejvyššími státními představiteli, se studenty i čínskými investory. Během části cesty ho zejména kvůli jednání o míru na Ukrajině doprovázela předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Témata:  Emmanuel Macron Si Ťin-pching Francie Čína jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 20:49

ANO žádá "odstranění" Pekarové Adamové. Ta Babišovým lidem vzkázala toto

Hnutí ANO požaduje odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z čela Poslanecké sněmovny a plánuje kvůli tomu podle informací České televize iniciovat mimořádnou schůzi. Zatímco Alena Schillerová (ANO) trvá na tom, že Pekarová Adamová ve své roli selhala, sama šéfka TOP 09 dává jasně najevo, že se své funkce nehodlá vzdát bez boje.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy