Devítistránkový dokument o 51 bodech detailně pojednává také o společných francouzsko-čínských plánech a zájmech v průmyslu, vzdělávání, ochraně životního prostředí nebo kultuře. Paříž dokument zveřejnila na závěr Macronovy třídenní návštěvy Číny.

"Obě strany podporují veškeré úsilí o obnovení míru na Ukrajině na základě mezinárodního práva a cílů a zásad Charty OSN," uvádějí diplomaté v prohlášení, v němž také zdůrazňují svou úlohu stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Oba státy také podporují Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) v jejím úsilí o zajištění bezpečnosti ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Vyzývají k "zajištění bezpečného, rychlého a neomezeného přístupu humanitární pomoci v souladu s mezinárodními závazky," obavy mají zejména o osud žen a dětí.

"Francie a Čína se zavázaly zajistit spravedlivé a nediskriminační konkurenční prostředí pro podniky, zejména v oblasti kosmetiky, zemědělských a potravinářských produktů, řízení letového provozu, financí (bankovnictví, pojišťovnictví, správa majetku), zdravotnictví (zdravotnické vybavení, vakcíny), energetiky," píše se v prohlášení. Obě strany uvítaly kontrakty o francouzsko-čínské spolupráci v leteckém průmyslu uzavřené za Macronovy návštěvy.

Novou spolupráci lze podle dokumentu očekávat i v případě vývozu vepřového masa nebo dětského mléka. Paříž a Peking chtějí společně bojovat proti potravinové krizi, zachovat stabilitu trhů a "vyhnout se neodůvodněným omezením vývozu".

Země se také hlásí ke svým ekologickým závazkům a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 v případě Francie a do roku 2060 v případě Číny. Chtějí spolupracovat na ochraně moří a lesních ekosystémů nebo v boji proti mikroplastům.

Osm bodů prohlášení se věnuje spolupráci v kultuře, vědě a vzdělávání. Příští rok by měl být "rokem francouzsko-čínského kulturního turismu", zámek ve Versailles připravuje společný projekt s pekingským Zakázaným městem. Čínští restaurátoři se podle dokumentu podílejí na obnově vyhořelé pařížské katedrály Notre-Dame.

Prezidenti se shodli, že se na nejvyšší úrovni setkají ještě do konce roku. Čína se letos v červnu zúčastní summitu o nové globální finanční dohodě v Paříži, Francie slíbila účast na třetím fóru k mezinárodnímu projektu nové Hedvábné stezky.

Francouzský prezident Macron dnes zakončil třídenní návštěvu Číny, na které se setkal s nejvyššími státními představiteli, se studenty i čínskými investory. Během části cesty ho zejména kvůli jednání o míru na Ukrajině doprovázela předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

reklama