Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidenti zemí střední a východní Evropy odsoudili pondělní ruské útoky

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezidenti zemí střední a východní Evropy včetně hlavy českého státu Miloše Zemana odsoudili pondělní ruské bombardování ukrajinských měst. Podle prezidentů zemí takzvané bukurešťské devítky (B9) šlo o válečné zločiny podle mezinárodního práva. Prohlášení ČTK poskytl Pražský hrad.

Pondělní ruské útoky si vyžádaly nejméně 19 mrtvých a 105 raněných. V noci na dnešek či dnes ráno se opět staly terčem nových ruských útoků Záporoží, Oděsa a tepelná elektrárna ve Vinnycké oblasti, cílem palby raketometů a těžkých děl se stala Dněpropetrovská oblast.

Prezidenti ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Estonska, Lotyšska, Litvy a Rumunska odsoudili masové bombardování ukrajinských měst. "Připomínáme, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nepodléhají žádné promlčecí lhůtě a vztahuje se na ně jurisdikce soudů po celém světě," uvedli.

Jménem zmíněných států požadují, aby Rusko zastavilo útoky na civilní cíle. "Nepřestaneme se snažit postavit před soud osoby odpovědné za tyto zločiny," podotkli prezidenti. Zároveň uvedli, že hrozby ruských představitelů použitím jaderných zbraní považují za nepřijatelné. "V této souvislosti znovu potvrzujeme náš závazek chránit své země a spojence," dodali.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci září současně s oznámením částečné mobilizace pohrozil použitím jaderného arzenálu. Obvinil tehdy v projevu Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil ruskou reakcí.

Témata:  válka na Ukrajině Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.