Pondělní ruské útoky si vyžádaly nejméně 19 mrtvých a 105 raněných. V noci na dnešek či dnes ráno se opět staly terčem nových ruských útoků Záporoží, Oděsa a tepelná elektrárna ve Vinnycké oblasti, cílem palby raketometů a těžkých děl se stala Dněpropetrovská oblast.

Prezidenti ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Estonska, Lotyšska, Litvy a Rumunska odsoudili masové bombardování ukrajinských měst. "Připomínáme, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti nepodléhají žádné promlčecí lhůtě a vztahuje se na ně jurisdikce soudů po celém světě," uvedli.

Jménem zmíněných států požadují, aby Rusko zastavilo útoky na civilní cíle. "Nepřestaneme se snažit postavit před soud osoby odpovědné za tyto zločiny," podotkli prezidenti. Zároveň uvedli, že hrozby ruských představitelů použitím jaderných zbraní považují za nepřijatelné. "V této souvislosti znovu potvrzujeme náš závazek chránit své země a spojence," dodali.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci září současně s oznámením částečné mobilizace pohrozil použitím jaderného arzenálu. Obvinil tehdy v projevu Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil ruskou reakcí.

reklama