"Rusko eskaluje napětí. Pseudoreferenda... během okupace jsou absolutně nelegitimní. Slovenská republika neuznává takovou krádež území. Považujeme to za krok, který porušuje mezinárodní právo," řekla před novináři Čaputová k ruské anexi dalších ukrajinských území.

"Stojíme za Ukrajinou, za územní integritou a suverenitou. Nemůžeme to přijmout, stejně jako ruskou agresi," uvedla Nováková.

Čaputová připomněla, že Maďarsko má odlišný postoj k vojenské pomoci Ukrajině než zbylé tři středoevropské země, tedy Slovensko, Česko a Polsko. Budapešť dříve odmítla, aby přes maďarské území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu.

Nováková se vymezila vůči protiruským sankcím. "Od začátku zastáváme postoj, že musíme přijmout takové sankce, které způsobují větší hospodářské následky Rusku než zemím EU. V současnosti vidíme, že nepřinesly kýžené výsledky," řekla.

Podle Čaputové Slovensko protiruské sankce podporuje. "Není v souladu s realitou zpochybňovat jejich dopad a efekt na Rusko. Vícero analýz přináší informace o tom, že ten efekt je přítomný, byť možná ne tak rychlý, ale ten dopad je jasný," řekla Čaputová. Dodala, že je oprávněné sankcemi pomáhat nastolení míru.