Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta.
Peskov novinářům sdělil, že Putinovo jméno se často používá v rámci vnitřního politického boje ve Spojených státech – "a to se nám opravdu, opravdu nelíbí." Dále poznamenal, že Spojené státy zaujímají vůči Rusku nepřátelský postoj a Kreml doufá, že kandidáti se v budoucnu zdrží takových odkazů na Putina.
Bílý dům minulý týden reagoval na Putinovy výroky, když ruský prezident ironicky poznamenal, že dává přednost Kamale Harrisové, mimo jiné kvůli jejímu "nakažlivému" smíchu, a vyzval ho, aby se přestal vyjadřovat k americkým prezidentským volbám.
Trump a Harrisová se v úterý zúčastnili velmi sledované televizní debaty, která by však mohla být jejich jedinou před listopadovými volbami. Od samého začátku předkládali ostře odlišné názory na budoucnost USA i zahraniční politiku.
Debata se zaměřila na témata jako interrupce, zdravotnictví, imigrace a Trumpovy právní problémy. Ani jeden z kandidátů však příliš nerozváděl, co konkrétně by v případě svého vítězství udělal. Konkrétní návrhy chyběly i při diskusi o válce v Pásmu Gazy a ruské invazi na Ukrajinu.
Harrisová obvinila Trumpa z toho, že by byl ochoten ukončit podporu USA pro Ukrajinu ve snaze získat přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina. Dodala také, že zahraniční lídři, se kterými mluvila, považují Trumpa za "hanbu". Trump na oplátku obvinil Harrisovou z nenávisti vůči Izraeli, což ona popřela s tím, že Izrael má právo na sebeobranu.
Osm týdnů před prezidentskými volbami 5. listopadu – a jen několik dní před začátkem předčasného hlasování v některých státech – byla debata klíčovou příležitostí oslovit desítky milionů voličů, zejména těch nerozhodnutých.
Pro Harrisovou, kterou mnoho voličů podle průzkumů stále dostatečně nezná, byla tato debata mimořádně důležitá. Do prezidentské kampaně vstoupila teprve před sedmi týdny poté, co prezident Joe Biden stáhl svou kandidaturu.
Bývalá prokurátorka a současná viceprezidentka Harrisová svými ostrými výpady zjevně zasáhla Trumpa, který reagoval viditelně rozzlobeně. Tvrdila mimo jiné, že lidé z Trumpových mítinků odcházejí předčasně kvůli "únavě a nudě". Trump, kterého podle Reuters frustruje počet lidí na akcích Harrisové, prohlásil, že jeho mítinky jsou "největší a nejúžasnější v historii politiky".
Trump také zopakoval své tvrzení, že demokraté umožňují milionům migrantů vstup do USA, a zmínil nepodloženou konspirační teorii, podle které haitští migranti ve Springfieldu v Ohiu "jedí psy" a jiná domácí zvířata. Harrisová jeho slova označila za extrémní.
Trump během debaty opět odmítl uznat svou prohru v prezidentských volbách roku 2020, a když nedávno řekl, že "o chlup" prohrál, tvrdil, že šlo jen o vtip.
Znovu slíbil, že vyhostí miliony lidí pobývajících v USA nelegálně, a varoval, že Harrisová je "horší než Biden" a její politika by z USA udělala Venezuelu. Harrisovou a Bidena nazval slabými, zatímco sebe označil za politika, kterého respektují světoví lídři. Odkázal se přitom na slova maďarského premiéra Viktora Orbána, který ho údajně označil za "nejobávanějšího člověka".
Debata, která trvala 90 minut, se konala v Národním centru ústavy ve Filadelfii. Kandidáti debatovali bez publika a mikrofony byly vypnuté, když odpovídal soupeř.
Překvapením bylo, že si Harrisová a Trump, kteří se dosud nikdy osobně nesetkali, na začátku diskuse podali ruce. Šlo o první podání ruky mezi prezidentskými kandidáty při televizní debatě od roku 2016.
Související
6. listopadu 2024 23:21
6. listopadu 2024 20:20
6. listopadu 2024 18:08
6. listopadu 2024 17:39
6. listopadu 2024 12:02