Podle šetření společnosti Ipsos zveřejněném agenturou Reuters vede demokrat o deset procentních bodů, průzkum deníku The Wall Street Journal (WSJ) a televize NBC poukazuje dokonce na čtrnáctibodový náskok, což je nejvíce od začátku letošního roku.

Průzkum WSJ/NBC byl proveden ve dvou dnech po prezidentské debatě z úterý minulého týdne, kdy ještě nevyšly najevo zprávy o Trumpově pozitivním testu na koronavirus. Podle autorů šetření je výsledek poměrně neobvyklý, protože poukazuje na to, že by jediná událost, v tomto případě prezidentská debata, mohla mít poměrně znatelný vliv na preference voličů. Bidenův náskok se totiž za poslední měsíc pohyboval poměrně stabilně kolem osmi procentních bodů, v červenci to pak bylo asi 11 bodů.

Podle autorů výzkumu by mohly být výsledky šetření zkresleny "šokem", který silně konfrontační a chaotická debata znamenala pro preference některých voličů. Bidenův vysoký náskok se tak v dalších šetřeních nemusí potvrdit. Asi tři čtvrtiny dotazovaných uvedly, že debata nezměnila jejich preference. Zbylí Američané se nicméně častěji klonili na stranu Bidena než Trumpa. A zatímco 84 procent demokratů uvedlo, že lepší výkon podal Biden, z republikánů to o svém kandidátovi Trumpovi řeklo jen 54 procent dotázaných. Celkově jako lepší hodnotila Bidenův výkon polovina respondentů, u prezidenta to byla čtvrtina a podle 17 procent nepodal dobrý výkon nikdo.

Autoři také upozorňují na několik varovných signálů pro prezidenta. Jeho podpora mezi voliči totiž podle tohoto průzkumu poprvé spadla pod úroveň 40 procent. A mezi ženami, kterých je mezi voliči více než mužů, podporuje Trumpa 33 procent dotazovaných oproti Bidenovým 60 procentům, což je rozdíl 27 bodů - o sedm více, než podle průzkumu z minulého měsíce. Zvyšuje se rovněž podíl lidí, kteří na prezidenta nahlíží negativně, přičemž "velmi negativně" jej nyní vnímá více než polovina dotazovaných.

Na posun celostátních preferencí směrem k Bidenovi poukazuje rovněž průzkum společnosti Ipsos, podle nějž demokrata nyní podporuje 51 procent Američanů chystajících se k volbám oproti 41 procentům u Trumpa. V posledních týdnech přitom toto šetření ukazovalo poměrně stabilní Bidenův náskok kolem osmi procentních bodů.

Většina dotazovaných se také domnívá, že se republikánský prezident mohl vyhnout nákaze koronavirem, pokud by bral virus vážněji. V otázce boje proti pandemii covidu-19 Trump obecně za Bidenem u veřejnosti zaostává, podle pozorovatelů se přitom toto téma vzhledem k Trumpově nákaze pravděpodobně dostane na několik týdnů do popředí předvolebních debat.

Podle průzkumu WSJ/NBC považuje 52 respondentů za lepšího kandidáta pro boj s koronavirem Bidena oproti 35procentní podpoře u Trumpa. Šetření Ipsos zase ukazuje, že s Trumpovým počínáním tváří v tvář pandemii nesouhlasí 57 procent dotazovaných a jen 34 procent lidí se domnívá, že prezident lidem o šíření nákazy říká pravdu.

Průzkum WSJ/NBC však ukazuje, že si Trump stále stojí u voličů lépe než Biden v otázce ekonomiky. Republikánského prezidenta považuje za schopného hospodáře 48 procent dotazovaných, zatímco u Bidena je to jen 41 procent.

Agentura Reuters opět upozorňuje, že celostátní náskok v americkém nepřímém volebním systému nemusí nutně znamenat větší šance na zisk prezidentského mandátu. Důležité jsou totiž bitvy na úrovni jednotlivých států a v řadě z nich jsou rozdíly mezi oběma kandidáty výrazně nižší, než je celostátní průměr.