Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při horské túře v Rakousku se zranili dva mladí Češi, pro muže letěl vrtulník

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Během horské túry v rakouském pohoří Rax se v neděli zranili dva turisté z Česka. Třiadvacetiletý muž utrpěl při pádu vážná zranění a do nemocnice jej musel přepravit vrtulník. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle ní se Češi vydali do hor bez potřebného vybavení: neměli helmy a na nohy si vzali jen lehkou turistickou obuv.

Dvojice českých turistů – 24letá žena a o rok mladší muž – se v neděli vydali na výstup z průsmyku Preiner Gscheid k vrcholu Heukuppe, který leží ve výšce 2007 metrů nad mořem. Během cesty ale oba uklouzli na zledovatělém povrchu a zřítili se ze svahu dolů. Žena se asi po 50 metrech zachytila na skalní římse, muž skončil o 300 metrů níže v zasněženém horském žlabu.

Češka pomocí mobilního telefonu zavolala o pomoc. Těžce zraněného turistu museli vyprostit záchranáři s vrtulníkem, ženu transportovala do údolí horská služba.

Alpské pohoří Rax leží asi 70 kilometrů jihozápadně od Vídně a je hojně navštěvované. Oblíbené je například tamní horské středisko Semmering.

Témata:  Rakousko hory

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 21:20

Trump telefonoval se Zelenským a Putinem. Šéf Kremlu trvá na nesmyslných požadavcích

Telefonický rozhovor mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem trval přes dvě hodiny a podle obou stran byl velmi přínosný. Ruské státní agentury RIA Novosti a TASS přinesly první informace, podle nichž Putin po skončení hovoru prohlásil, že „jsme obecně na správné cestě“ a že jednání s Trumpem bylo „velmi informativní a užitečné“. Navrhované 30denní bezpodmínečné příměří ale šéf Kremlu odmítnul, naopak Trump po hovoru uvedl, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání o příměří“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?