Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prigožin ve videu tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta Ukrajiny

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin
Foto: Reprofoto

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin ve videu dostupné na internetu tvrdí, že chce příští rok kandidovat v ukrajinských prezidentských volbách. Informovala o tom agentura Unian. Prigožin přitom patří k oporám ruského útoku na Ukrajinu, je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a dosud politické ambice odmítal.

"Učiním politický comming out. Když vidím, co se děje okolo mě, získal jsem politické ambice. Rozhodl jsem se v roce 2024 kandidovat na prezidenta. Prezidenta Ukrajiny. Budu v této funkci konkurovat (bývalému ukrajinskému prezidentovi Petru) Porošenkovi a (ukrajinskému prezidentovi Volodymyru) Zelenskému," řekl ve videu Prigožin. Podle jeho slov v případě jeho vítězství "vše bude v pořádku a projektily nebudou zapotřebí".

Šéf žoldnéřské takzvané Wagnerovy skupiny je na záběrech ve vojenském oblečení, má neprůstřelnou vestu a přilbu. Stojí před zničenou zdí několik metrů nad zemí, jsou slyšet výbuchy a je vidět poničené město.

Zhruba před týdnem Prigožin napsal na síti telegram, že "nemá politické ambice; naším úkolem je bojovat a hájit zájmy Ruské federace".

Ukrajinské prezidentské volby byly naposledy na jaře 2019. Zelenskyj tehdy ve druhém kole se ziskem 73 procent hlasů porazil Porošenka, který usiloval o druhý mandát. Prezidentský mandát je na Ukrajině pětiletý.

Témata:  Jevgenij Prigožin Ukrajina

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy