reklama

"V Řecku je momentálně více než 5300 dětí bez doprovodu a jenom čtvrtina z nich má ubytování odpovídající jejich věku," uvedla v prohlášení agentura OSN v Ženevě.

V přijímacích táborech na řeckých ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros nyní přebývá 36.000 žadatelů o azyl, oficiální kapacita center je přitom pouhých 5400 lidí. Většinu obyvatel táborů podle UNHCR tvoří rodiny, včetně mnoha dětí mladších 12 let.

Na začátku týdne opustilo 2000 migrantů přeplněný tábor Moria na Lesbu a vydalo se na cestu do hlavního města ostrova Mytilini. Skandovali u toho hesla jako "Svobodu, svobodu!" a požadovali, aby byli ihned převezeni do pevninského Řecka a odtud pak do dalších zemí EU.

zdroj: YouTube

Řecko začátkem loňského září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR se jedná o 40 osob. Iniciativa Češi pomáhají uvedla, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout.

Ministr vnitra Jan Hamáček přijetí dětských uprchlíků odmítl s tím, že řecká strana o nich Česku dosud neposkytla dostatek informací. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko se musí soustředit na to, aby pomáhalo českým dětem.

reklama