Krátce po únorové invazi Ruska na Ukrajinu žádalo na Slovensku o poskytnutí útočiště i několika tisíc uprchlíků denně, v posledním období tak činí nanejvýš stovky lidí. Například o uplynulém víkendu žádost o dočasné útočiště, které umožňuje například přístup na pracovní trh a ke zdravotní péči na Slovensku, podalo jen 24 osob. Za celý minulý týden slovenské úřady zaznamenaly zhruba tisíc nových žadatelů.

V reakci na zmíněný vývoj Bratislava nově rozhodla o uzavření velkokapacitních center na pomoc uprchlíkům v Žilině na severu země a v Humenném na východním Slovensku. Uprchlíci se budou moci nadále registrovat na odděleních cizinecké policie, v provozu zůstalo velkokapacitní centrum v Michalovcích nedalo hranic s Ukrajinou. Tato centra byla dříve zřízena po celé zemi v zájmu registrace uprchlíků a poskytování dalších forem pomoci. Podle ministerstva vnitra pro případ zvýšení počtu válečných uprchlíků jsou velkokapacitní centra připravena obnovit svou činnost v krátké době.

Pětimilionové Slovensko od začátku března udělilo dočasné útočiště na 84.000 lidí. Od ruské invaze do sousední země vstoupilo na Slovensko z Ukrajiny kolem 575.000 lidí. Mnozí z nich směřovali do dalších evropských zemí včetně Česka, další skupiny ukrajinských uprchlíků se podle slovenských médií mezitím vrátily od vlasti. Už v květnu více lidí cestovalo ze Slovenska na Ukrajinu než v opačném směru a podobný vývoj slovenské úřady hlásily i v uplynulých dnech.

Na Slovensku v červnu pracovalo na 9000 ukrajinských uprchlíků. Na konci května navštěvovalo mateřské, základní nebo střední školy na Slovensku přes 10.000 dětí uprchlíků.

reklama