reklama

Šestašedesátiletý Epstein byl zatčen loni v červenci kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku. Jedna z údajných finančníkových obětí Virginia Giuffreová tvrdí, že ji princ Andrew na Epsteinův popud jako náctiletou několikrát donutil k sexu. Andrew obvinění popírá a tvrdí, podobně jako další lidé, se kterými byl Epstein vídán, že o finančníkových sexuálních deliktech nevěděl.

Federální prokurátor Geoffrey Berman v pondělí večer uvedl, že princ se snaží "falešně prezentovat na veřejnosti jako někdo, kdo chce a je ochoten spolupracovat". Před federálními úřady však dosud nevypovídal, a to přes opakované formální výzvy, aby tak učinil.

Právníci vévody z Yorku podle britského deníku The Sun dříve v pondělí uvedli, že Andrew svou pomoc americkému ministerstvu spravedlnosti nabídl letos už třikrát. "Bohužel ministerstvo spravedlnosti reagovalo (...) tak, že porušilo vlastní pravidla důvěrnosti a prohlásilo, že vévoda vůbec nespolupracuje," sdělila v prohlášení advokátní kancelář Blackfords, která Andrewa zastupuje. "Tím, že tak učinilo, vyhledává (ministerstvo) spíše publicitu, než aby nabídnutou pomoc přijalo."

Mladší bratr prince Charlese Andrew se po nepovedeném televizním interview ohledně svých vazeb s Epsteinem loni v listopadu stáhl z veřejného života. Vyšetřovatelům však tehdy přislíbil svou pomoc. Prokuratura si ale již v lednu stěžovala, že s ní Andrew dobrovolně nespolupracuje a že proto zvažuje další postup.

Na dotaz ohledně možného podání žádosti o vydání Andrewa do Spojených států v pondělí americký ministr spravedlnosti William Barr odpověděl, že americká strana se k takovému kroku nechystá. "Nemyslím si, že se jedná o otázku jeho vydání. Myslím, že je to pouze otázka toho, aby podal nějaké důkazy," dodal.

Gloria Allredová, právnička obětí zneužívaných Epsteinem, dnes podle stanice BBC vyzvala Andrewa, aby vypovídal pod přísahou a "jednoduše řekl pravdu". "Oběti mají právo na pravdu. To všechno je pro ně velice bolestivé," prohlásila s tím, že princovo dosavadní chování v Epsteinově kauze nevyznívá nedůvěryhodně.

reklama