Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Princ Andrew maří vyšetřování kauzy Epstein? Strhla se hádka přes Atlantik

Princ Andrew, vévoda z Yorku, autor: Roosewelt Pinheiro/ABr
Princ Andrew, vévoda z Yorku, autor: Roosewelt Pinheiro/ABr
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Americká prokuratura oznámila, že britský princ Andrew maří snahy o své předvolání k výslechu při vyšetřování kauzy kolem zesnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, který čelil obviněním ze sexuálního zneužívání mladistvých dívek. Právníci mladšího syna královny Alžběty II. naopak obvinili americké úřady, že se snaží získat publicitu spíše než princovu skutečnou pomoc, informovala dnes agentura Reuters.

Šestašedesátiletý Epstein byl zatčen loni v červenci kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku. Jedna z údajných finančníkových obětí Virginia Giuffreová tvrdí, že ji princ Andrew na Epsteinův popud jako náctiletou několikrát donutil k sexu. Andrew obvinění popírá a tvrdí, podobně jako další lidé, se kterými byl Epstein vídán, že o finančníkových sexuálních deliktech nevěděl.

Federální prokurátor Geoffrey Berman v pondělí večer uvedl, že princ se snaží "falešně prezentovat na veřejnosti jako někdo, kdo chce a je ochoten spolupracovat". Před federálními úřady však dosud nevypovídal, a to přes opakované formální výzvy, aby tak učinil.

Právníci vévody z Yorku podle britského deníku The Sun dříve v pondělí uvedli, že Andrew svou pomoc americkému ministerstvu spravedlnosti nabídl letos už třikrát. "Bohužel ministerstvo spravedlnosti reagovalo (...) tak, že porušilo vlastní pravidla důvěrnosti a prohlásilo, že vévoda vůbec nespolupracuje," sdělila v prohlášení advokátní kancelář Blackfords, která Andrewa zastupuje. "Tím, že tak učinilo, vyhledává (ministerstvo) spíše publicitu, než aby nabídnutou pomoc přijalo."

Mladší bratr prince Charlese Andrew se po nepovedeném televizním interview ohledně svých vazeb s Epsteinem loni v listopadu stáhl z veřejného života. Vyšetřovatelům však tehdy přislíbil svou pomoc. Prokuratura si ale již v lednu stěžovala, že s ní Andrew dobrovolně nespolupracuje a že proto zvažuje další postup.

Na dotaz ohledně možného podání žádosti o vydání Andrewa do Spojených států v pondělí americký ministr spravedlnosti William Barr odpověděl, že americká strana se k takovému kroku nechystá. "Nemyslím si, že se jedná o otázku jeho vydání. Myslím, že je to pouze otázka toho, aby podal nějaké důkazy," dodal.

Gloria Allredová, právnička obětí zneužívaných Epsteinem, dnes podle stanice BBC vyzvala Andrewa, aby vypovídal pod přísahou a "jednoduše řekl pravdu". "Oběti mají právo na pravdu. To všechno je pro ně velice bolestivé," prohlásila s tím, že princovo dosavadní chování v Epsteinově kauze nevyznívá nedůvěryhodně.

Témata:  princ Andrew finančník Jeffrey Epstein Velká Británie USA

Aktuálně se děje

23. června 2024 13:38

Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO před ODS a Piráty. TOP 09 je mimo Sněmovnu

V červnu by ve sněmovních volbách zvítězilo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů, ukazuje průzkum agentury STEM zveřejněný CNN Prima News. Na druhém místě by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy