Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přírůstky nakažených jsou v Rakousku a Švýcarsku dál stabilní

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 6668 potvrzených případů nákazy koronavirem. Podle agentury APA z údaje vyplývá, že epidemická situace v zemi se stabilizuje. Jako další opatření v boji s koronavirem plánuje Rakousko v prosinci hromadné testování učitelů, policistů a následně i dalších obyvatel země. Také ve Švýcarsku je nyní přírůstek počtu nakažených stabilní.

Celkem se v Rakousku nákaza koronavirem potvrdila už u více než 234.000 lidí. Přes 156.000 se jich uzdravilo. Za uplynulých 24 hodin se infekce virem SARS-CoV-2 potvrdila u 6668 lidí, ve čtvrtek hlásily úřady 6995 nových případů. Minulý pátek Rakousko registrovalo dosud nejvyšší přírůstek počtu infikovaných za den: 9586.

Výrazně ve srovnání s předchozím dnem přibylo v Rakousku mrtvých s covidem-19. Za posledních 24 hodin zemřelo podle ministerstva zdravotnictví 108 lidí, ve čtvrtek hlásilo 62 nových úmrtí.

Nejvíce případů nákazy dále přibývá v Horních Rakousech, které sousedí s Jihočeským krajem, a také v hlavním městě Vídni.

Po vzoru Slovenska plánuje Rakousko hromadné testování obyvatel. Na rozdíl od sousední země má být ale podle kancléře Sebastiana Kurze zcela dobrovolné. Jako první se bude o víkendu 5. a 6. prosince testovat 200.000 rakouských učitelů a učitelek ze škol a školek. Po celé zemi kvůli tomu vznikne sto testovacích středisek.

Následující dva dny, tedy 7. a 8. prosince, se bude testovat 40.000 policistů. Podle vlády je do Vánoc možné otestovat všechny obyvatele téměř devítimilionové země. "Hromadné testy jsou do doby, kdy budeme mít vakcínu, velkou šancí na to, aby se Rakousko vrátilo k normálu," míní kancléř Kurz. Další hromadné testování plánuje na počátek příštího roku.

Rakouské úřady mají nyní k dispozici sedm milionů antigenních testů na koronavirus, jejichž výsledek je k dispozici zhruba do čtvrt hodiny. Při testování budou pomáhat i vojáci a hasiči.

Stabilní je nyní situace také ve Švýcarsku. Za posledních 24 hodin zde přibylo 4946 případů, o den dříve to bylo 5007.

Švýcarsko, které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, vede společné statistiky s Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38.000 lidí. Celkem se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala u více než 290.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 3575 infikovaných. Naprostá většina nakažených i mrtvých připadá na Švýcarsko.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Rakousko Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

13. listopadu 2025 21:20

Paul McCartney fanouškům vyrazil dech. Na příští rok ohlásil velkou novinu

Bývalý člen legendárních Beatles, Sir Paul McCartney, potvrdil, že ani v 83 letech nezahálí a chystá vydání nového alba, které by mělo vyjít v roce 2026. Pro svou novou desku má ikonický hudebník připraveny desítky skladeb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.