Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přístav Valparaíso zapálili žháři? 150 domů zničeno, lidé brali nohy na ramena

požár
požár
Foto: Pixabay

Nejméně 150 domů v chilském přístavu Valparaíso zničil mohutný lesní požár, který se rozšířil z okolních oblastí do města. Úřady preventivně přerušily dodávky elektřiny zhruba pro 90.000 domácností a evakuovaly několik čtvrtí města na západě této jihoamerické země, informoval dnes server BBC. Starosta Valparaísa uvedl, že požár byl založen úmyslně, ve městě byla vyhlášena nouzová situace.

K likvidaci požáru byli nasazeni všichni hasiči ve městě. Obyvatelé zasažených čtvrtí museli své domy opustit uprostřed štědrodenních oslav a nechat v nich veškerý majetek včetně zvířat, řekl agentuře Reuters jeden ze svědků neštěstí.

Podle zpráv civilní obrany požár zasáhl 120 hektarů travnaté plochy. Oběti na životech nejsou hlášeny. Starosta města uvedl, že situaci komplikuje silný vítr a vysoké letní teploty, které teď na jižní polokouli panují.

Žhářství za příčinu ohně považuje i ministr vnitra Gonzalo Blumel. Video kolující na sociálních sítích ukazuje auto poblíž místa, kde jeden z požárů začal. Prokuratura záznam prošetřuje, stejně jako svědectví obyvatel, kteří v kopcích krátce před požárem rovněž zahlédli auta.

? Hemos solicitado que se investigue posible intencionalidad de nuevo incendio en #Valparaíso, que ha causado tanto daño. Vecinos grabaron y denuncian presencia de personas y vehículo justo cuando se provoca uno de los focos. Máximo rigor de la Ley de comprobarse la acusación. pic.twitter.com/VdObVo52Zw

— Francisco Chahuán (@chahuan) December 24, 2019

"Je nám velice líto, že oheň zasáhl tolik rodin v kopcích Valparaísa, obzvlášť na Štědrý večer," napsal na twitteru chilský prezident Sebastián Piňera.

Valparaíso je jedním z největších chilských měst, které s oblibou navštěvují turisté. Leží na pobřeží Tichého oceánu a rozkládá se na četných kopcích. Staré město a jeho historické domy, strmé uličky a schody jsou jako světové kulturní dědictví pod ochranou UNESCO.

Témata:  Chile žhářství požáry

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy