reklama

K likvidaci požáru byli nasazeni všichni hasiči ve městě. Obyvatelé zasažených čtvrtí museli své domy opustit uprostřed štědrodenních oslav a nechat v nich veškerý majetek včetně zvířat, řekl agentuře Reuters jeden ze svědků neštěstí.

Podle zpráv civilní obrany požár zasáhl 120 hektarů travnaté plochy. Oběti na životech nejsou hlášeny. Starosta města uvedl, že situaci komplikuje silný vítr a vysoké letní teploty, které teď na jižní polokouli panují.

Žhářství za příčinu ohně považuje i ministr vnitra Gonzalo Blumel. Video kolující na sociálních sítích ukazuje auto poblíž místa, kde jeden z požárů začal. Prokuratura záznam prošetřuje, stejně jako svědectví obyvatel, kteří v kopcích krátce před požárem rovněž zahlédli auta.

"Je nám velice líto, že oheň zasáhl tolik rodin v kopcích Valparaísa, obzvlášť na Štědrý večer," napsal na twitteru chilský prezident Sebastián Piňera.

Valparaíso je jedním z největších chilských měst, které s oblibou navštěvují turisté. Leží na pobřeží Tichého oceánu a rozkládá se na četných kopcích. Staré město a jeho historické domy, strmé uličky a schody jsou jako světové kulturní dědictví pod ochranou UNESCO.

reklama