Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Propočty Reuters: Evropa se stala novým epicentrem nákazy covid-19

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V pátek přibylo ve světě poprvé více než 400.000 nakažených koronavirem za den. Evropa, které se povedlo utlumit první vlnu pandemie, se v uplynulých týdnech stala novým epicentrem nákazy a v posledním týdnu registrovala v průměru 140.000 infikovaných denně, informovala s odvoláním na vlastní propočty agentura Reuters.

Evropa podle Reuters momentálně vykazuje vyšší denní přírůstky než Indie, Brazílie a Spojené státy dohromady, za pátek na kontinentu přibylo 150.000 infikovaných. Region momentálně hlásí milion nakažených každých devět dnů a od začátku pandemie eviduje 6,3 milionu případů koronavirové infekce.

Velké evropské země - Británie, Francie, Rusko, Nizozemsko a Španělsko - se v tomto týdnu postaraly o polovinu evropských nakažených. Francie má v absolutních číslech nejvyšší průměrný přírůstek za posledních sedm dnů: 21.210. Následuje Británie, Rusko, Španělsko a Nizozemsko.

Několik evropských zemí zavírá školy, ruší lékařské zákroky, jež snesou odklad, a kvůli hrozícímu kolapsu zdravotnictví povolává studenty medicíny. V Rusku se výuka odehrává on-line, Severní Irsko zavírá školy na dva týdny a restaurace na čtyři. Ve Španělsku nařídily katalánské úřady uzavření barů a restaurací na 15 dní a omezily počet lidí v obchodech.

Zdravotničtí činitelé v Polsku varovali občany, že země je na hraně katastrofy poté, co za poslední den přibylo rekordních 9622 případů koronavirové nákazy a 84 úmrtí. Polsko rozbíhá školení zdravotních sester a zvažuje zřízení polních nemocnic.

Latinská Amerika je s 27 procenty celosvětově odhalených případů dosud nejhůře postiženým regionem. Následuje Asie, Severní Amerika a Evropa.

Indie hlásí tento měsíc méně případů než v září, v průměru 69.000 denně. Za poslední tři týdny se průměrné denní přírůstky snížily o 20.400, respektive o 22 procent.

Ve Spojených státech, které v rámci pandemie mají nejvíce nakažených i mrtvých na světě, se od začátku září zvyšuje počet nových případů nákazy a v zemi je nejvíce hospitalizovaných s covidem-19 za více než měsíc.

Snahy o vývoj vakcíny se potýkají s velkými problémy. Společnost Johnson & Johnson přerušila klinické testy poté, co jeden z pokusných pacientů nevysvětlitelně onemocněl. Testy americké farmaceutické firmy AstraZeneca zůstávají přerušené již více než měsíc. Rusko, které zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, mezitím udělilo povolení druhé vakcíně.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Evropa USA Reuters

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.