reklama

Doněcká lidová republika sice trest smrti zavedla už v roce 2014, kdy ji proruští separatisté vyhlásili, doposud jí ale chyběla legislativa určující okolnosti jeho provádění. Lidskoprávní organizace Amnesty International, která monitoruje uplatňování nejvyššího trestu po celém světě, nezaznamenala, že by se v DNR nějaká oficiální poprava konala. Podle novely trestního zákoníku Doněcké lidové republiky je budou provádět popravčí čety a o případné milosti může rozhodnout hlava DNR.

Soud v Doněcké lidové republice 9. června nepravomocně odsoudil k smrti Brity Aidena Aslina a Shauna Pinnera a marockého občana Ibráhíma Sádúna. Podle rozsudku bojovali na Ukrajině jako žoldnéři, a nevztahují se na ně proto ženevské konvence zakazující popravy válečných zajatců. Právní zástupci této trojice uvedli, že se proti verdiktu odvolají. Soud ho vynesl po uspěchaném procesu bez přítomnosti poroty a bez přítomnosti nezávislých nebo zahraničních médií.

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek informoval, že nařídil Rusku, aby zajistilo, že muži nebudou popraveni. Moskva nicméně uvedla, že není vázána rozsudky tohoto soudu, který opustila po začátku invaze na Ukrajinu z 24. února.

Představitelé DNR a sousední Luhanské lidové republiky dali najevo, že chtějí, aby se tato území uznávaná jedině Ruskem a Sýrií stala součástí Ruské federace. V takovém případě by se tyto republiky řídily ruským trestním zákoníkem, který ustanovení o trestu smrti obsahuje. Rusko ale tyto paragrafy na počátku 90. let zmrazilo a tamní soudy je neukládají.