Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin chce podle Reuters příměří s podmínkami. Ukrajina reagovala

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin je ochoten zastavit boje na Ukrajině, pokud Kyjev se svými spojenci přistoupí na zachování hranic podle současné válečné fronty, uvedly ruské zdroje agentury Reuters. Ukrajina reagovala slovy, že Putinovi jde pouze o narušení blížícího se mírového summitu. 

Jeden ze zdrojů agentury nicméně konstatoval, že k dohodě mezi oběma válčícími stranami nedojde, dokud bude ukrajinským prezidentem Volodymyr Zelenskyj. Moskva by ho případně musela obejít a domluvit se s Washingtonem.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken přitom minulý týden během návštěvy Kyjeva řekl, že nevěří tomu, že Putinův zájem jednat je autentický. "Kreml dosud neprojevil žádný smysluplný zájem o ukončení války, spíše naopak," zdůraznil mluvčí amerického ministerstva zahraničí pro Reuters. 

"Putin může bojovat tak dlouho, jak jen to bude potřeba, Putin je ale také připraven na příměří - nechat konflikt zamrznout," podotkl jiný ze zdrojů. Konkrétně by mělo jít o vysoce postaveného spolupracovníka ruského prezidenta. 

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v reakci na zprávu uvedl, že Putin se pouze snaží vykolejit červnový mírový summit ve Švýcarsku, protože se obává jeho úspěchu. "Jeho spolupracovníci vysílají tyto falešné signály, přestože ruské jednotky pokračují v brutálních útocích na Ukrajině," napsal na sociální síti X.

Putin podle Kuleby nemá zájem o ukončení agrese proti Ukrajině. "Proto je důležité, aby co nejvíce lídrů ze všech kontinentů a částí světa bylo přítomno (na summitu). Když celý svět podpoří návrat k dodržování Charty OSN a mezinárodního práva, Rusko bude donuceno si zvolit mír," dodal ministr. 

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin Rusko Dmytro Kuleba Ukrajina

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy