Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin dal Prigožinovi záruky a pak ho zabil, o míru jednat nebudeme, řekl Kuleba

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba
Foto: Facebook Dmytro Kuleba

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba odmítá myšlenku mírových jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na příkladu Jevgenije Prigožina poukazuje na to, že se mu nedá věřit, uvedla agentura Ukrinform.

Kuleba na návštěvě Francie odmítl myšlenku mírových jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem s tím, že mu nelze věřit. Poukázal na příklad šéfa žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina a bývalého Putinova spojence, který zemřel minulý týden při záhadném pádu letadla pouhé dva měsíce poté, co rozpoutal krátkou vzpouru proti ruskému vojenskému vedení.

"Prigožin byl v konfliktu s panem Putinem. Vedl rozhovory a dohodl se na bezpečnostních zárukách. A pak ho Putin zabil. Není důvod myslet si, že Putin by se choval jinak při jiných jednáních," uvedl Kuleba.

Uvedl také, že se Ukrajina neobává poklesu vojenské pomoci ze strany Západu. "Nepociťujeme žádný pokles podpory od Kongresu ani v Evropském parlamentu," řekl Kuleba. "Vidíme, že někteří lidé v Americe a také v Evropě prohlašují, že bychom měli podporovat Ukrajinu méně. Ve Spojených státech je to spojeno se začátkem volebního cyklu," dodal s tím, že Ukrajina "to překoná".

Letadlo s Prigožinem na palubě se ve středu zřítilo v Tverské oblasti a příčina neštěstí není dosud známá. Nevyjádřili se k ní ani vyšetřovatelé. Na internetu a v médiích se ale objevily spekulace, zejména v souvislosti s Prigožinovými konflikty s Putinem, že letoun mohl být sestřelen nebo že na jeho palubě mohla explodovat bomba. Podle některých ruských médií je právě tato možnost nyní považována za nejpravděpodobnější.

Například ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj označil pád letadla s Prigožinem za teroristický čin a obvinil z něj ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj také varoval před potenciální hrozbou občanské války v Rusku, uvedl server Meduza.

Ruský nezávislý server Meduza, který působí z lotyšského exilu, získal exkluzivní informace od zdroje blízkého Putinově administrativě. "Pád letadla Jevgenije Prigožina nebyl příliš překvapivý. Po vzpouře jsem tušil, že to s ním špatně dopadne. Takové věci Kreml neodpouští," nastínil.

Reportéři serveru Meduza jsou si navíc jisti, že za havárií letadla stojí cizí zavinění. "Na jednom videozáznamu z havárie je zachycen oblak, který připomíná střelu země-vzduch. Očití svědci na videích sdílených na internetu hovoří o dvou explozích, které havárii předcházely. Běžnou praxí je vypustit proti jednomu cíli dvě rakety protivzdušné obrany, aby se zvýšila šance na zásah," píší.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov tvrzení Západu a spekulace ohledně smrti šéfa soukromé Wagnerovy skupiny odmítl. Peskov označil myšlenky na to, že by za sestřelením jeho letadla mohlo stát Rusko, za "absolutní lži".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Interfax uvedl, že Ukrajina také nemá žádnou spojitost se smrtí Prigožina, i když by to mohlo mít pro zemi určité výhody. Zelenskyj humoristicky poznamenal, že když se Ukrajina ptala různých zemí na poskytnutí armádních letadel, neměla v úmyslu tohle. Tímto narážel na nedávnou žádost Ukrajiny o armádní letadla.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Dmytro Kuleba

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.