Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin: Gorbačov ovlivnil světové dějiny, chápal nezbytnost reforem

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin označil zesnulého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova za politika, který velice ovlivnil dějiny světa. Putin se tak vyjádřil v soustrastném telegramu, který dnes zveřejnil Kreml na svém webu.

"Michail Gorbačov byl politikem a státníkem, který měl obrovský vliv na chod světových dějin. Stál v čele naší země v období složitých, dramatických změn, ohromných zahraničněpolitických, ekonomických a sociálních výzev. Hluboce si uvědomoval, že reformy jsou nezbytné, a snažil se předložit vlastní řešení naléhavých problémů," uvádí se v textu. Putin také ocenil humanitární, charitativní a vzdělávací činnost z Gorbačovavých posledních let.

Gorbačov byl složitou a často rozporuplnou osobností, uvedl před novináři Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. "Dodnes v naší společnosti vyvolává občas velmi ostré spory, ale je součástí naší historie, která přetrvá staletí. Zanechal po sobě velmi hlubokou stopu, ovlivnil osudy naší vlasti," řekl podle agentury TASS. Gorbačovovu smrt označil za velkou ztrátu. "Někdy bývá běh dějin silnější," odpověděl na otázku, proč Gorbačov nemohl zanechat o sobě jednoznačný dojem.

Ruský premiér Michail Mišustin v kondolenci ocenil zesnulého státníka jako "ztělesnění globálních změn v Rusku a ve světě".

První a zároveň poslední prezident Sovětského svazu Gorbačov zemřel v úterý ve věku 91 let.

Témata:  Michail Gorbačov Vladimír Putin

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy