"Michail Gorbačov byl politikem a státníkem, který měl obrovský vliv na chod světových dějin. Stál v čele naší země v období složitých, dramatických změn, ohromných zahraničněpolitických, ekonomických a sociálních výzev. Hluboce si uvědomoval, že reformy jsou nezbytné, a snažil se předložit vlastní řešení naléhavých problémů," uvádí se v textu. Putin také ocenil humanitární, charitativní a vzdělávací činnost z Gorbačovavých posledních let.

Gorbačov byl složitou a často rozporuplnou osobností, uvedl před novináři Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. "Dodnes v naší společnosti vyvolává občas velmi ostré spory, ale je součástí naší historie, která přetrvá staletí. Zanechal po sobě velmi hlubokou stopu, ovlivnil osudy naší vlasti," řekl podle agentury TASS. Gorbačovovu smrt označil za velkou ztrátu. "Někdy bývá běh dějin silnější," odpověděl na otázku, proč Gorbačov nemohl zanechat o sobě jednoznačný dojem.

Ruský premiér Michail Mišustin v kondolenci ocenil zesnulého státníka jako "ztělesnění globálních změn v Rusku a ve světě".

První a zároveň poslední prezident Sovětského svazu Gorbačov zemřel v úterý ve věku 91 let.