"Můj vztah ke Gorbačovovi se vyvíjel od vzteklého podráždění, že stojí v cestě zbožňovaným 'radikálním demokratům', až ke smutnému respektu. Když se ukázalo, že 'radikální demokraté' jsou většinou banda zlodějů a pokrytců, Gorbačov zůstal jedním z mála, kdo nevyužil moc a možnosti k osobnímu prospěchu a obohacení. Odešel z funkce pokojně a dobrovolně, respektoval vůli voličů. Už jen to je na sovětské poměry veliký počin," napsal Navalnyj.

Opoziční předák je přesvědčen, že život a dílo státníka, který sehrál klíčovou roli v událostech konce 20. století, ocení potomci lépe než současníci.

Navalnyj, pokládaný za hlavního domácího kritika režimu prezidenta Vladimira Putina, je od loňska ve vězení na základě obvinění, která označuje za politicky motivovaná, a nadále vystupuje prostřednictvím sociálních sítí. Ruský soud loni označil jeho Fond boje proti korupce i síť jeho regionálních štábů za extremistické a zakázal v Rusku jejich činnost.

Bloger, který svým bojem proti korupci v elitách země dosáhl postavení vůdce opozice, se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj z otravy obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i sám fakt otravy, potvrzený západními experty. Policie opozičníka po návratu do vlasti zatkla a Navalnyj si nyní odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Navalnyj označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni kvůli němu vypukly rozsáhlé protesty, režim proti nim tvrdě zasáhl. Letos v březnu byl Navalnyj odsouzen k devítiletému trestu za údajný podvod a pohrdání soudem. Navalnému po obvinění ze založení extremistické skupiny hrozí až patnáctiletý trest.