Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin je na návštěvě Číny, jednal se Si Ťin-pchingem

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se ve středu setkali v Pekingu u příležitosti summitu iniciativy Belt and Road. Jde o další důkaz prohlubování spolupráce mezi Ruskem a Čínou.

"Drahý prezidente Putine, můj drahý příteli, vítáme tvou účast," pronesl Si směrem k hostovi z Ruska. "Vzájemná účast na významných diplomatických akcích pořádaných oběma stranami je naší dlouhodobou tradicí," dodal podle ruské státní agentury TASS.

Putin podle DW označil iniciativu Belt and Road, tedy plán nové Hedvábné stezky, za překvapivý úspěch. Zdůraznil, že Moskva a Peking sdílejí respekt k diverzitě civilizace a právo každého státu na vlastní vývoj.

Čínský lídr vyzval Rusko k pokračování společného úsilí o ochranu mezinárodní spravedlnosti a práva, přičemž vyzdvihl blízkou a efektivní strategickou spolupráci a pokračující prohlubování vzájemných vazeb obou zemí.

DW zmínila, že Putinova cesta do Pekingu je jeho první návštěvou některé z globálních velmocí od začátku ruské agrese proti sousední Ukrajině na konci února loňského roku.

Iniciativa Belt and Road se datuje do roku 2013, kdy ji Si Ťin-pching představil světu. Cílem je zintenzivnění mezinárodních obchodních a investičních projektů za pomoci čínského a zahraničního kapitolu. Probíhajícího fóra v Pekingu se od úterý účastní více než 4000 lidí ze 140 zemí.

Témata:  Vladimír Putin Si Ťin-pching Rusko Čína

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:35

Ornella Koktová v slzách: Dala poslední sbohem milované babičce

Velikonoční pondělí, které bývá pro většinu lidí svátkem radosti a rodinných setkání, se pro Ornellu Koktovou a její nejbližší proměnilo v den hlubokého zármutku. V kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražských Nebušicích se dopoledne konalo poslední rozloučení s Jaroslavou Štikovou, babičkou Ornelly, která zemřela 13. dubna ve věku 78 let. Pro Ornellu šlo o jednoho z nejdůležitějších lidí v jejím životě – a zpráva o jejím skonu ji zcela zdrtila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.