reklama

"Drahý prezidente Putine, můj drahý příteli, vítáme tvou účast," pronesl Si směrem k hostovi z Ruska. "Vzájemná účast na významných diplomatických akcích pořádaných oběma stranami je naší dlouhodobou tradicí," dodal podle ruské státní agentury TASS.

Putin podle DW označil iniciativu Belt and Road, tedy plán nové Hedvábné stezky, za překvapivý úspěch. Zdůraznil, že Moskva a Peking sdílejí respekt k diverzitě civilizace a právo každého státu na vlastní vývoj.

Čínský lídr vyzval Rusko k pokračování společného úsilí o ochranu mezinárodní spravedlnosti a práva, přičemž vyzdvihl blízkou a efektivní strategickou spolupráci a pokračující prohlubování vzájemných vazeb obou zemí.

DW zmínila, že Putinova cesta do Pekingu je jeho první návštěvou některé z globálních velmocí od začátku ruské agrese proti sousední Ukrajině na konci února loňského roku.

Iniciativa Belt and Road se datuje do roku 2013, kdy ji Si Ťin-pching představil světu. Cílem je zintenzivnění mezinárodních obchodních a investičních projektů za pomoci čínského a zahraničního kapitolu. Probíhajícího fóra v Pekingu se od úterý účastní více než 4000 lidí ze 140 zemí.