Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin oznámil zadržení teroristů. Nepřátelé nás nerozdělí, prohlásil

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé promluvil o pátečním teroristickém útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy, který si vyžádal přes sto obětí. Putin v souladu s předchozími vyjádřeními tajných služeb naznačil napojení pachatelů na Ukrajinu. Kyjev veškerá obvinění odmítl.

Putin poděkoval záchranným složkám za jejich zásah a oznámil, že neděle bude dnem státního smutku. Útok označil za barbarský teroristický čin. "Naši nepřátelé nás nerozdělí," řekl.

Ruský prezident prohlásil, že útočníci se pokusili uprchnout na Ukrajinu, kde podle jeho slov byli lidé, kteří jim měli pomoci s překročením hranice. Putin zdůraznil, že všichni útočníci byli zadrženi a zodpovědné osoby budou potrestány.

FSB už dříve uvedla, že "zločinci měli překročit rusko-ukrajinskou hranici a měli příslušné kontakty na ukrajinské straně". Údajní pachatelé teroru byli vypátráni v Brjanské oblasti na západě Ruska, tedy nedaleko hranic s Ukrajinou, jak zdůraznila ruská státní média.

Kyjev podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka očekával, že ruští činitelé přijdou s verzí o ukrajinské stopě. "Závěry jsou zřejmé: jakékoliv snahy spojit Ukrajinu s tímto teroristickým útokem jsou absolutně neobhajitelné. Ukrajina nemá nejmenší spojitost s tímto incidentem. Verze ruských tajných služeb jsou neobhajitelné a absurdní," napsal Podoljak.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv už v pátek napsal, že pokud se prokáže, že jsou za útok zodpovědní "teroristé kyjevského režimu", musí být všichni nalezeni a zlikvidováni, a to včetně státních činitelů.

K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. AP napsala, že americké tajné služby potvrzují, že za tragédii jsou zodpovědní islamisté. Washington v uplynulých týdnech získal informace o tom, že Islámský stát plánuje útok v Moskvě, přičemž je předal ruským činitelům. Americké velvyslanectví už před dvěma týdny varovalo své občany, že v Rusku hrozí teroristický útok.

Témata:  Vladimír Putin Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy