Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin podepsal dekret umožňující deportace lidí z anektovaných území

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret umožňující deportaci obyvatel z anektovaných ukrajinských území, kteří nepřijali ruské občanství. Informovala o tom agentura Ukrinform.

Text dekretu stanovuje, že ukrajinští občané žijící na anektovaných územích se musí buď stát ruskými občany, nebo oficiálně prohlásit, že si to nepřejí. Ti, kteří si zvolí druhou možnost, budou od 1. července 2024 považováni za cizince a mohou být deportováni.

Obyvatelé Ruskem okupovaných oblastí Ukrajiny mohou být podle zvláštní klauzule také deportováni, pokud "představují hrozbu pro národní bezpečnost, tlačí na násilnou změnu základů ústavního pořádku, financují teroristické a extremistické aktivity nebo se účastní nepovolených akcí".

Od začátku války na Ukrajině Rusko anektovalo Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast a prohlásilo je za svá území. Velká část těchto regionů je přitom kontrolována ukrajinskou armádou.

Témata:  Vladimír Putin Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy