Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin přijal Kimovo pozvání do Severní Koreji

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval ruského prezidenta Vladimira Putina k návštěvě Severní Koreje a Putin toto pozvání přijal. Tuto informaci zprostředkovaly agentury Reuters a AFP s odkazem na severokorejskou státní agenturu KCNA. Setkání státníků proběhlo tento týden na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.

Ohledně konkrétního termínu návštěvy bude rozhodovat Moskva, která si vybere ten, který jí bude nejvíce vyhovovat. Putin s radostí přijal pozvání a potvrdil svůj závazek pokračovat v tradičním ruském-severokorejském přátelství.

Během jejich setkání Kim obdržel informace o technických aspektech ruských kosmických lodí. Putin již dříve prohlásil, že Rusko bude poskytovat KLDR pomoc v oblasti vesmírných družic.

Severní Korea má zájem na posílení stabilního vztahu s Ruskem na další století. Oba státníci se dohodli na dalším prohloubení strategické a taktické spolupráce v reakci na "vojenské hrozby, provokace a imperialistickou tyranii," jak uvedla agentura Reuters s odkazem na zprávu z KLDR.

Rozhovory obou delegací podle ruských státních médií trvaly čtyři až pět hodin a Kim se po jejich skončení vydal na cestu zpět do vlasti.

Na otázku reportéra zda Rusko pomůže Severní Koreji vypustit své vlastní satelity a rakety, Putin odpověděl: "Přesně proto jsme sem přišli." Podle serveru CNN vůdce Severní Koreje projevuje velký zájem o vesmír a o raketovou techniku .

Kim Čong-un kromě toho označil vztahy Severní Koreje a Ruska za "prioritu číslo jedna" a Putin během jednání naznačil, že Moskva by mohla Severní Koreji pomoci při budování satelitů, uvedla televize NBC News.

Putin v ruské státní televizi po schůzce s Kimem řekl, že navzdory mezinárodním sankcím existuje "možnost" vojenské spolupráce Ruska se Severní Koreou. "Jsou zde určitá omezení... V rámci stávajících pravidel jsou možnosti, kterých si všímáme a diskutujeme o nich," řekl. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil jednání Putina s Kimem za zásadní a dodal, že Severní Korea má zájem o spolupracovat s Ruskem v oblasti letectví a dopravy.

Putin a Kim si ještě před společnými rozhovory na kosmodromu prohlédli odpalovací rampu, kde se seznámili s procesem montáže ruské nosné rakety typu Angara. Severokorejský vůdce poté dodal, že KLDR stojí za všemi kroky, které Putin a Rusko učiní. Podle něj je spojuje společný boj proti imperialismu. Po jednání se odebrali na oběd.

Témata:  Vladimír Putin Kim Čong-un Severní Korea

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy