"V důsledku požárů utrpělo zranění 34 lidí, z nichž 16 zahynulo, včetně jednoho dítěte, 16 bylo hospitalizováno. Je mezi nimi šest hasičů," řekl Čuprijan podle agentury TASS. Od počátku roku podle něj vypukly asi čtyři tisícovky lesních požárů na ploše přibližně 270.000 hektarů, což je plocha větší než Lucembursko, podotkla agentura Reuters.

Putin na poradě řekl gubernátorům a dalším regionálním představitelům, že se nesmí zopakovat loňská sezona lesních požárů a že nesmějí zamlčovat, pokud nad situací ztratí kontrolu.

"Opakuji, že hlavy regionů jsou povinny zajistit hašení požárů. Pokud se situace začne vymykat kontrole, v žádném případu nelze problémy zamlčovat," zdůraznil Putin podle TASS.

Regionální úřady podle hlavy státu mají všechny nezbytné pravomoci, techniku a finanční zdroje, aby lesním požárům zabránily.

Sezona lesních požárů v Rusku propuká každoročně v suchých letních měsících, v některých letech má však obzvláště katastrofální průběh. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. Ochránci přírody přičítají situaci i postoji úřadů, které podle nich opomíjejí požáry ve vzdálených a těžko dostupných končinách, pokud by odhadované náklady na jejich hašení převýšily možné škody způsobené ohněm. Loni podle dostupných údajů shořelo 17 milionů hektarů ruských lesů. To je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.