Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin zopakoval varování, že Rusko může pozměnit jadernou doktrínu

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek opět zopakoval varovná slova, že Rusko uvažuje o pozměnění jaderné doktríny. Podle agentury Reuters to řekl na konci čtvrteční návštěvy Vietnamu, kam se přesunul ze Severní Koreji. 

Současná ruská jaderná doktrína mluví o tom, že je možné jaderné zbraně použít pouze v případě jaderného útoku na Rusko anebo v případě útoku konvenčními zbraněmi, který by ohrožoval samotnou existenci země.

Putin před dvěma týdny na petrohradském ekonomickém fóru uvedl, že jaderné zbraně nejsou potřeba k vyřešení války na Ukrajině. Konkrétně řekl, že nevidí důvod k použití zbraní hromadného ničení, proto vyzval, aby se o tom nediskutovalo. Už tehdy ale nevyloučil změnu ruské jaderné doktríny. 

"Použití (jaderných zbraní) je možné ve výjimečném případě - v případě hrozby pro suverenitu a územní celistvost země. Nemyslím si, že taková věc nastane. Není to potřebné," řekl Putin na konferenci.

Ruský prezident označil jadernou doktrínu za živý nástroj. "A my pozorně sledujeme, co se ve světě kolem nás děje, a nevylučujeme nějaké změny této doktríny. To se týká i testování jaderných zbraní," podotkl s tím, že v případě nutnosti by mohlo dojít i k jadernému testu. 

Témata:  Vladimír Putin Rusko jaderné zbraně

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy