Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada NATO-Ukrajina se setká na žádost Zelenského

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

V následujících dnech proběhne jednání Rady NATO-Ukrajina na žádost Volodymyra Zelenského, potvrdil sám ukrajinský prezident po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Kyjev chce řešit především bezpečnostní situaci v Černém moři po pozastavení obilné dohody.

Zelenskyj mluvil s tajemníkem Stoltenbergem o implementaci dohod, kterých bylo dosaženo na nedávném aliančním summitu v litevském Vilniusu. "Priorita se nemění: chceme se připojit k NATO co nejdříve, jakmile to dovolí bezpečnostní situace. Jen to zajistí spolehlivý mír a bezpečnost pro celou Evropu," uvedl ve videoprojevu.

Kyjev chce také probrat současnou situaci, především ruské agresivní akce v Černém moři. "Jakákoliv destabilizace regionu a přerušení našich vývozních tras bude znamenat problémy a konsekvence pro každého na světě," pokračoval a konkrétně zmínil například cenovou krizi.

Ukrajinský prezident a politický lídr aliance také během společného jednání zvažovali společné kroky k zajištění dalšího fungování černomořského obilného koridoru.

"V naší kooperaci jsme se posunuli na novou, vyšší úroveň, úroveň Rady NATO-Ukrajina. Tento mechanismus může fungovat. Požádal jsem Jense, aby urgentně svolal Radu na krizové konzultace. Jednání proběhne v následujících dnech. Můžeme překonat bezpečnostní krizi v Černém moři," dodal Zelenskyj.

Moskva se v pondělí rozhodla nepokračovat v účasti na černomořské obilné dohodě, která zajišťovala bezpečnou cestu plavidlům vyvážejícím obilí z Ukrajiny. Ve středu pak oznámila, že hodlá považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Kyjev následně oznámil reciproční odvetné opatření.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Jens Stoltenberg Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy