Zelenskyj mluvil s tajemníkem Stoltenbergem o implementaci dohod, kterých bylo dosaženo na nedávném aliančním summitu v litevském Vilniusu. "Priorita se nemění: chceme se připojit k NATO co nejdříve, jakmile to dovolí bezpečnostní situace. Jen to zajistí spolehlivý mír a bezpečnost pro celou Evropu," uvedl ve videoprojevu.

Kyjev chce také probrat současnou situaci, především ruské agresivní akce v Černém moři. "Jakákoliv destabilizace regionu a přerušení našich vývozních tras bude znamenat problémy a konsekvence pro každého na světě," pokračoval a konkrétně zmínil například cenovou krizi.

Ukrajinský prezident a politický lídr aliance také během společného jednání zvažovali společné kroky k zajištění dalšího fungování černomořského obilného koridoru.

"V naší kooperaci jsme se posunuli na novou, vyšší úroveň, úroveň Rady NATO-Ukrajina. Tento mechanismus může fungovat. Požádal jsem Jense, aby urgentně svolal Radu na krizové konzultace. Jednání proběhne v následujících dnech. Můžeme překonat bezpečnostní krizi v Černém moři," dodal Zelenskyj.

Moskva se v pondělí rozhodla nepokračovat v účasti na černomořské obilné dohodě, která zajišťovala bezpečnou cestu plavidlům vyvážejícím obilí z Ukrajiny. Ve středu pak oznámila, že hodlá považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Kyjev následně oznámil reciproční odvetné opatření.