Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko reaguje na šíření jihoafrické mutace. Omezilo cesty z Tyrolska

Sebastian Kurz
Sebastian Kurz
Foto: Facebook

Kvůli šíření takzvané jihoafrické varianty koronaviru v Tyrolsku přikročilo Rakousko k přísnějším opatřením. Počínaje pátkem budou lidé po deset dní moci opustit tuto spolkovou zemi pouze s negativním testem na koronavirus, oznámil dnes podle agentury DPA rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Tyrolské ohnisko nákazy jihoafrické mutace, která je považována za nakažlivější než dosud převládající podoba koronaviru, je momentálně největším v celé Evropské unii. Pokud se tato mutace rychle rozšíří, bude to znovu stát mnoho lidských životů, uvedl Kurz. "A cesta k normalitě se znovu o měsíce protáhne," varoval.

Tyrolsko se v uplynulých dnech vehementně bránilo tomu, aby muselo čelit zvláštním opatřením spolkové vlády. Kurzův kabinet v pondělí vydal varování před cestami do regionu a vyzval, aby se všichni, kdo byli v Tyrolsku v posledních dvou týdnech, nechali otestovat. Opatření mělo nicméně pouze doporučující povahu.

Povinnost prokázat se nejdéle dva dny starým negativním testem při opuštění Tyrolska budou mít nyní podle agentury APA i lidé jen projíždějící. Opatření se nebude vztahovat na Východní Tyrolsko, které s vlastním Tyrolskem přímo nehraničí a kde se jihoafrická mutace zatím nešíří.

Zatímco v jiných spolkových zemích se nákaza touto variantou prokázala jen ojediněle, v Tyrolsku se objevilo už téměř 300 případů. Nakažených touto variantou koronaviru je tam v současnosti 129 lidí.

Za "hororový scénář" označil Kurz možnost, že by se jihoafrická varianta rozšířila po celé zemi. Stejně jako další státy EU spoléhá Rakousko ve své očkovací kampani na vakcínu společnosti AstraZeneca, jejíž účinnost proti jihoafrické mutaci podle agentury Reuters zpochybnila nedávná vědecká studie.

Po šesti týdnech plošné uzávěry se v pondělí v Rakousku otevřely obchody, kadeřnictví či kosmetické salony. Ve Vídni a v Dolních Rakousech se vrátili do lavic někteří žáci, školáci v dalších spolkových zemích budou své vrstevníky následovat za týden. V posledních dnech v zemi přibývá mezi 1000 a 1500 případy denně; za posledních 24 hodin jich přibylo 1197. Už týdny je to ale každý den několikanásobně méně v Česku.

Částečné uvolnění restrikcí kritizovala rakouská opozice i sousední Bavorsko, pro jehož obyvatele je Tyrolsko oblíbenou dovolenkovou destinací. Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek v pondělí nevyloučil jako krajní možnost uzavření hranic.

Témata:  Sebastian Kurz Rakousko koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.