reklama

Název Amoova ulice podporovali vedle organizací bojujících proti rasismu také sociální demokraté či Zelení.

Své dosavadní jméno ulice dostala v 18. století. Podle některých výkladů po černochu či černoších, kteří zde žili, další názory název přímo spojují se zotročenými Afričany, kteří museli v Berlíně a Braniborsku sloužit. Etalon německé slovní zásoby, slovník Duden, označuje termín Mohr (mouřenín) za zastaralý a za diskriminační.

Sociální demokraté z berlínské části Mitte rozhodnutí o novém názvu ulice označili na twitteru za skvělý úspěch a za milník.

Ne všichni jsou ale s výběrem spokojeni. List Berliner Zeitung napsal, že městská část se vzdala demokratických principů, neboť občané nebudou spolurozhodovat, ale budou o výsledku jen informováni.

Přejmenování se částečně dotkne i českého velvyslanectví, které sídlí na rohu Mohrenstrasse a bulváru Wilhelmstrasse. V doporučeních, jak se na ambasádu dostat, doporučuje portál českého zastoupení využít zastávku metra Mohrenstrasse, která ústí do stejnojmenné ulice. I tuto zastávku čeká přejmenování.

O problematickém jménu stanice se v Berlíně sice diskutuje desítky let, debaty ale nyní rozvířila květnová smrt amerického černocha George Floyda, která v USA a následně v celém světě zažehla protirasistické demonstrace. Aktivisté dokonce při jednom z protestů stanici Mohrenstrasse přejmenovali na Floydovu. Po celé ulici jsou pak patrné barvou nastříkané výzvy ke změně názvu.

Jako vhodný návrh původně vybral berlínský dopravní podnik BVG název Glinkastrasse po nedaleké ulici. Ta jméno dostala po ruském skladateli 19. století Michailu Glinkovi. Od této možnosti ale BVG ustoupil, neboť se ukázalo, že Glinka je spojován s antisemitskými názory.

Mluvčí dopravního podniku Jannes Schwentu řekl ČTK, že nový název stanice, která BVG společně s veřejností hledá, musí být jednoznačný a musí mít s daným místem jasnou souvislost, neboť zastávky metra slouží jako orientační bod.

reklama