Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rasistický název zmizí. Berlín rozhodl, jak se bude nově jmenovat Mouřenínova ulice

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlínská ulice Mohrenstrasse, tedy Mouřenínova ulice, jejíž název aktivisté označují za rasistický, ponese jméno po Antonu Wilhelmu Amoovi. Shodlo se na tom podle místní pobočky sociální demokracie SPD zastupitelstvo městské části Mitte, kde ulice leží. Amo byl jedním z prvních filozofů a znalců práva v Německu, který byl afrického původu.

Název Amoova ulice podporovali vedle organizací bojujících proti rasismu také sociální demokraté či Zelení.

Své dosavadní jméno ulice dostala v 18. století. Podle některých výkladů po černochu či černoších, kteří zde žili, další názory název přímo spojují se zotročenými Afričany, kteří museli v Berlíně a Braniborsku sloužit. Etalon německé slovní zásoby, slovník Duden, označuje termín Mohr (mouřenín) za zastaralý a za diskriminační.

Sociální demokraté z berlínské části Mitte rozhodnutí o novém názvu ulice označili na twitteru za skvělý úspěch a za milník.

Klarer #Beschluss und ein toller Erfolg: Auch die #bvvmitte schließt sich der #Zivilgesellschaft an und fordert das @BA_Mitte_Berlin auf, den Prozess der #Umbenennung der M*straße unverzüglich einzuleiten. Neuer Name soll Anton-Wilhelm-#Amo-Straße werden. Ein Meilenstein. ? pic.twitter.com/nAyqacjZnd

— SPD Berlin-Mitte (@spdmitte) August 20, 2020

Ne všichni jsou ale s výběrem spokojeni. List Berliner Zeitung napsal, že městská část se vzdala demokratických principů, neboť občané nebudou spolurozhodovat, ale budou o výsledku jen informováni.

Přejmenování se částečně dotkne i českého velvyslanectví, které sídlí na rohu Mohrenstrasse a bulváru Wilhelmstrasse. V doporučeních, jak se na ambasádu dostat, doporučuje portál českého zastoupení využít zastávku metra Mohrenstrasse, která ústí do stejnojmenné ulice. I tuto zastávku čeká přejmenování.

O problematickém jménu stanice se v Berlíně sice diskutuje desítky let, debaty ale nyní rozvířila květnová smrt amerického černocha George Floyda, která v USA a následně v celém světě zažehla protirasistické demonstrace. Aktivisté dokonce při jednom z protestů stanici Mohrenstrasse přejmenovali na Floydovu. Po celé ulici jsou pak patrné barvou nastříkané výzvy ke změně názvu.

Jako vhodný návrh původně vybral berlínský dopravní podnik BVG název Glinkastrasse po nedaleké ulici. Ta jméno dostala po ruském skladateli 19. století Michailu Glinkovi. Od této možnosti ale BVG ustoupil, neboť se ukázalo, že Glinka je spojován s antisemitskými názory.

Mluvčí dopravního podniku Jannes Schwentu řekl ČTK, že nový název stanice, která BVG společně s veřejností hledá, musí být jednoznačný a musí mít s daným místem jasnou souvislost, neboť zastávky metra slouží jako orientační bod.

Témata:  Berlín Black lives matter Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) rasismus Německo

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy