Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Berlínská policie zakázala portréty Putina a Zelenského na připomínce konce války

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Berlínská policie zakázala přítomnost portrétů ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského v blízkosti památníků sovětské armády během blížící se připomínky konce druhé světové války.

Podle informací deníku Tagesspiegel se zákaz pro dny 8. a 9. května týká i portrétu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ruské a ukrajinské vlajky, písmen V a Z, Jiříkovy stuhy a dalších symbolů.

Policisté tak chtějí zabránit zneužití připomínky konce druhé světové války pro účely válečné propagandy. Rusko napadlo sousední Ukrajinu loni v únoru, obě země spolu válčí déle než 14 měsíců.

List připomíná aktuální skandál bezpečnostních složek z německého hlavního města, kdy probíhá vyšetřování kvůli podezření z vyzrazení tajemství. Do médií totiž unikly zprávy o chystané návštěvě Zelenského v Berlíně, která má proběhnout 13. května. Aktuálně je ale v ohrožení, Kyjev je totiž únikem rozčarován.

Berlín je symbolickým místem, proběhla zde poslední velká bitva druhé světové války. Městská posádka se sice oficiálně vzdala už 2. května, boje ale pokračovaly až do definitivního konce konfliktu v Evropě o několik dní později.

Témata:  Berlín Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy