Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Berlíně nebudou smět neočkovaní do kin či restaurací

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německé hlavní město Berlín od pondělí umožní vstup do restaurací, kin, divadel, muzeí nebo galerií jen očkovaným proti covidu-19 nebo sobám zotaveným po tomto onemocnění. Negativní test nebude stačit. Oznámil to dnes berlínský senát, exekutivní orgán metropole.

V Německu se podobně jako v mnoha jiných evropských zemích v posledních dnech prudce zhoršuje epidemická situace. Institut Roberta Kocha (RKI) dnes ohlásil rekordní počet 39.676 nových případů za jediný den. Počet nových případů infekce na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní dosáhl 232,1, což je třetí rekord v řadě. V Berlíně činí sedmidenní incidence 227,8.

Jednotlivé spolkové země zavádějí různá opatření proti šíření koronaviru, i když dosluhující kancléřka Angela Merkelová usiluje o co nejrychlejší jednání spolkové vlády s premiéry vlád 16 spolkových zemí v zájmu sladění opatření napříč Německem.

Jako první zavedlo rozsáhlé omezení společenského života pro neočkované v pondělí Sasko, nyní se připojí Berlín. Kromě restaurací či kulturních zařízení nebudou neočkovaní pouštěni ani do saun, heren či obou zoologických zahrad v hlavním městě. Výjimku z takzvaného 2G pravidla budou mít lidé mladší 18 let, kterým bude stačit prokázat se negativním testem, uvedla agentura DPA.

Dosud v Berlíně platí, že například provozovatelé restaurací a pořadatelé kulturních akcí mohou sami rozhodnout, zda do vnitřních prostor pustí neočkované s testem, nebo pouze očkované. Pravidlo 2G už nyní platí v klubech a na diskotékách.

Kancléřka Merkelová dnes prohlásila, že je třeba rychle konat. "Musím bohužel říct, že proočkovanost u nás v Německu není dostatečně vysoká, aby zabránila rychlému šíření viru, řekla. Podle oficiálních údajů má dokončené očkování zhruba 67 procent z 83 milionů obyvatel země. Merkelová poznamenala, že podle zdravotních expertů proočkovanost pod 75 procent znamená "exponenciální růst s příliš velkou obsazeností lůžek na jednotkách intenzivní péče".

"Máme teď opravdu nouzovou situaci," řekl berlínský virolog Christian Drosten k situaci mnoha jednotek intenzivní péče v Německu. "Musíme něco udělat teď hned," dodal.

Témata:  Berlín Německo

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy