reklama

Každým dnem ale na ostrovech přibývají další stovky utečenců připlouvajících z Turecka, jen během víkendu napočítala řecká pobřežní stráž 433 nových migrantů.

Starostové na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos už měsíce opakovaně varují, že situace v tamních střediscích pro uprchlíky je kvůli nedostačující kapacitě zařízení kritická a že hrozí nepokoje. Například v táboře Vathy na Samosu, kde navzdory kapacitě pro 650 lidí teď přebývá přes 5000 osob, musela policie řešit potyčky minulý týden.

Napětí panuje i v táboře Moria na ostrově Lesbos, jehož kapacita už byla překročena čtyřnásobně a kde při požáru koncem září zemřela žena.

Řecký ministr pro ochranu občanů Michalis Chrisochoidis minulý týden oznámil, že vláda do konce roku převeze z ostrovů na pevninu více než 20.000 migrantů. Vláda také usiluje o zpřísnění azylového zákona, který by měl nově urychlit proceduru zpracovávání žádostí o azyl. Parlamentu ho chce předložit ve čtvrtek.

Situace na řeckých ostrovech se radikálně zhoršila během léta, kdy začalo do Řecka připlouvat mnohem více lidí z Turecka. Zatímco ještě v dubnu na ostrovech pobývalo asi 14.000 migrantů, nyní jich je přes 34.000. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos do poloviny října do Řecka připlulo přes 43.000 lidí, zatímco loni bylo ve stejném období migrantů jen něco málo přes 25.000.

Loading...
reklama