Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecké ostrovy nezvládají nápor uprchlíků. Situace je kritická, hrozí nepokoje

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řecká vláda se dál snaží ulevit katastrofálně přeplněným táborům pro migranty na ostrovech v Egejském moři a převáží stovky jejich obyvatel do ubytovacích zařízení v pevninském Řecku. Dnes ráno dorazily dva trajekty s téměř 850 migranty z ostrova Lesbos do aténského přístavu Pireus a do přístavu Eleusis, uvedla agentura DPA.

Každým dnem ale na ostrovech přibývají další stovky utečenců připlouvajících z Turecka, jen během víkendu napočítala řecká pobřežní stráž 433 nových migrantů.

Starostové na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos už měsíce opakovaně varují, že situace v tamních střediscích pro uprchlíky je kvůli nedostačující kapacitě zařízení kritická a že hrozí nepokoje. Například v táboře Vathy na Samosu, kde navzdory kapacitě pro 650 lidí teď přebývá přes 5000 osob, musela policie řešit potyčky minulý týden.

Napětí panuje i v táboře Moria na ostrově Lesbos, jehož kapacita už byla překročena čtyřnásobně a kde při požáru koncem září zemřela žena.

Řecký ministr pro ochranu občanů Michalis Chrisochoidis minulý týden oznámil, že vláda do konce roku převeze z ostrovů na pevninu více než 20.000 migrantů. Vláda také usiluje o zpřísnění azylového zákona, který by měl nově urychlit proceduru zpracovávání žádostí o azyl. Parlamentu ho chce předložit ve čtvrtek.

Situace na řeckých ostrovech se radikálně zhoršila během léta, kdy začalo do Řecka připlouvat mnohem více lidí z Turecka. Zatímco ještě v dubnu na ostrovech pobývalo asi 14.000 migrantů, nyní jich je přes 34.000. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos do poloviny října do Řecka připlulo přes 43.000 lidí, zatímco loni bylo ve stejném období migrantů jen něco málo přes 25.000.

Témata:  uprchlické tábory uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy