Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecký konzul o Mariupolu: Zkáza, takovou hrůzu nechcete vidět

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize
Foto: t.me/polkazov

Ukrajinský Mariupol se zařadil mezi města, která zcela zničila válka. Po návratu do vlasti to dnes řekl řecký generální konzul Manolis Andrulakis. Ruskými silami obléhané město opustil jako poslední diplomat zastupující zemi EU. Podle svých slov tam viděl hrůzy, které nikomu nepřeje spatřit. Informuje o tom agentura Reuters.

Andrulakis pomáhal ze zničeného ukrajinského přístavního města Mariupol evakuovat desítky řeckých občanů a lidí řeckého původu. Mariupol opustil v úterý a po čtyřdenní cestě přes Ukrajinu přejel přes Moldavsko do Rumunska spolu s dalšími deseti řeckými státními příslušníky.

"Doufám, že nikdo nikdy neuvidí, co jsem viděl," řekl dnes Andrulakis po příletu do Atén, kde jej přivítala jeho rodina. "Mariupol bude na seznamu měst, která byla zcela zničena válkou; nemusím je jmenovat, jsou to Guernica, Coventry, Halab, Groznyj, Leningrad," uvedl. Podle řeckého ministerstva zahraničí Andrulakis Mariupol opustil jako poslední diplomat ze země EU.

Od zahájení ruského útoku na Mariupol bylo zabito nejméně deset etnických Řeků a několik jich bylo zraněno. Řecko má v oblasti rozsáhlou komunitu krajanů a lidí s řeckým původem. Více než 150 řeckých občanů, posádek plavidel a etnických Řeků bylo z regionu podle řeckého ministerstva zahraničí evakuováno.

It was my home.Boulevard Shevchenka 359#Mariupol pic.twitter.com/IUzPPcoNSu

— Roman Skliarov ?? (@SklRoma) March 19, 2022

Témata:  Ukrajinská krize Ukrajina Mariupol Manolis Andrulakis Řecko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy