Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Referendum o pravidlech pro předčasné volby na Slovensku bude v lednu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Referendum o zavedení ústavních pravidel pro vypsání předčasných parlamentních voleb bude na Slovensku 21. ledna. Termín plebiscitu, který prostřednictvím petice vyvolala část opozice, dnes oznámila prezidentka Zuzana Čaputová. Až na jednu výjimku všechna referenda v novodobé historii Slovenska ztroskotala na nízké účasti.

Slováci se budou moci v nadcházejícím lidovém hlasování vyjádřit k tomu, zda změnit ústavu tak, aby v ní byla nově zakotvena možnost předčasného ukončení volebního období parlamentu na základě jeho vlastního rozhodnutí nebo po referendu.

"Toto referendum vnímám jako součást rok a půl probíhající politické kampaně jedné politické strany, nebudu proto vyzývat obyvatele k účasti, nebudu je od účasti odrazovat," řekla Čaputová. Dodala ovšem, že zakotvení zmíněného práva občanů do ústavy podporuje.

Za referendem stojí hlavně sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Opozice původně chtěla, aby voliči rozhodovali také o tom, zda má vláda podat demisi. Ústavní soud minulý týden ale rozhodl, že tato otázka není v souladu s ústavou, a nemůže tak být součástí lidového hlasování.

Opoziční strany na Slovensku dlouhodobě usilují o předčasné parlamentní volby; v řádném termínu by se volby měly konat v únoru 2024. Loni slovenský ústavní soud zablokoval konání referenda přímo o nových volbách, které jejich zastánci požadovali v jiné petici. Podle tehdejšího verdiktu ústavních soudců by nejprve musela být změněna ústava tak, aby bylo možné konání předčasných parlamentních voleb dosáhnout právě například v referendu. K takové úpravě ústavy dosud nedošlo, změnit to může právě lednový plebiscit.

Pro platnost výsledku referenda je podle slovenské ústavy nezbytná účast většiny oprávněných voličů. Tuto podmínku splnilo v zemi jen jedno z osmi dosavadních celostátních referend, a to hlasování v roce 2003 o vstupu Slovenska do EU.

Slovenský parlament v minulosti opakovaně zkrátil své volební období ústavním zákonem, což vedlo k vypsání nových voleb. Tato rozhodnutí sněmovny tehdy u ústavního soud soudu žádná z oprávněných osob nenapadla.

Témata:  Slovensko Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy