Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico udeřil z Bruselu: Vydírá válkou decimované Ukrajince hrozbou tvrdých opatření. Stopka pro pomoc, dávky i energii

Robert Fico
Robert Fico
Foto: Facebook/Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SSD) v Bruselu nekompromisně připomněl svůj postoj: pokud se nezmění situace kolem tranzitu plynu přes Ukrajinu, Slovensko zavede tvrdá reciproční opatření. Ta by mohla zasáhnout nejen politiku, ale i běžné Ukrajince, kteří se potýkají s následky války. Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) mu při jednáních kryla záda, zatímco tlak na Evropskou komisi roste.

Slovenské jednání v Bruselu, původně plánované na úterý, se neslo v duchu nečekaných změn. Původní plán zahrnoval setkání mezi Evropskou komisí, slovenskou delegací a zástupci Ukrajiny. Uvedl to server Topky. Komise však schůzku zrušila kvůli neúčasti ukrajinské strany, oznámil Úřad vlády SR. Setkání bylo přesunuto na čtvrtek, ovšem bez účasti Ukrajinců.

Slovenský premiér Robert Fico po čtvrtečním jednání zdůraznil, že problém s tranzitem plynu přes Ukrajinu je naléhavý a získal si pozornost evropského komisaře pro energetiku Dana Jørgensena. "Jedná se o vážný problém a komisař pro energetiku Dan Jörgensen si je toho také vědom," uvedl Fico a označil rozhovory za konstruktivní. Evropská komise podle něj projevila zájem situaci řešit.

Fico však dal jasně najevo, že pokud diplomatická jednání selžou, Slovensko je připraveno zavést tvrdá reciproční opatření vůči Kyjevu. Ta by mohla zahrnovat zastavení humanitární pomoci, omezení dávek pro ukrajinské uprchlíky, přerušení dodávek elektřiny a také uplatnění práva veta na evropské úrovni. "Pokud nás ukrajinský prezident bude dál poškozovat, poškozovat EU, Slovenská republika ukáže, že je suverénní zemí," prohlásil premiér.

Jedním z klíčových témat zůstává neprodloužení pětileté smlouvy o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, která vypršela na konci roku 2024. Fico varoval, že tento krok znamená pro Slovensko ztrátu půl miliardy eur ročně, zatímco EU jako celek čelí nákladům ve výši 60 až 70 miliard eur.

Navzdory tvrdé rétorice premiér uvedl, že Slovensko nechce situaci dále eskalovat. Po návratu na Slovensko plánuje svolat koaliční radu a hledat kompromisní řešení, která by minimalizovala dopady na obyvatelstvo i mezinárodní vztahy.

Témata:  válka na Ukrajině Robert Fico Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 13:58

Daň z nemovitosti: Povinnost přiznání a změny v roce 2025

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy