Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozhodnutí NATO o podpoře Ukrajiny nezablokujeme, prohlásil Orbán

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a maďarský premiér Viktor Orbán se v Budapešti shodli, že Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO týkající se podpory Ukrajině. Maďarsko však neposkytne Ukrajině žádný personál ani finanční pomoc, uvedl server index.hu.

"Maďarsko se tohoto úsilí NATO nezúčastní a já tento postoj akceptuji," řekl Stoltenberg po jednání s Orbánem novinářům. Uvedl, že se dohodli na podmínkách neúčasti Maďarska, ale nespecifikoval, jak přesně to bude fungovat.

Očekává se, že americký prezident Joe Biden a jeho partneři z NATO se na summitu ve Washingtonu příští měsíc dohodnou na novém systému poskytování předvídatelnější a dlouhodobější pomoci Ukrajině v oblasti bezpečnosti a vojenského výcviku.

Severoatlantická aliance přijímá všechna svá rozhodnutí konsensem, což dává každému z 32 spojenců právo veta. Ostatních 31 zemí NATO s plánem podle dosavadních informací souhlasí. Někteří diplomaté uvedli, že bude třeba doladit technické detaily.

Maďarský premiér, který je v Evropské unii nejbližším spojencem Moskvy, stále více vyvolává obavy z konfliktu mezi Západem a Ruskem, z něhož obviňuje Brusel a NATO. Orbán však ve středu prohlásil, že Maďarsko je "loajálním a oddaným" členem NATO.

Ohledně rusko-ukrajinské války řekl, že postoj Maďarska se liší od postoje ostatních, dodal ale, že jeho země nemá dostatečné schopnosti a sílu změnit velké množství rozdílných názorů. "Nechcete tedy blokovat rozhodnutí, která sdílejí ostatní," dodal.

Stoltenberg zdůraznil, že Maďarsko bylo vždy váženým členem NATO a v zemi také sídlí důležitá vojenská velitelství. Zmínil také, že Maďarsko podporuje stabilitu na západním Balkáně a od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytuje přístřeší lidem přicházejícím z válkou zničené země.

Stoltenberg také prohlásil, že NATO je nejdůležitějším garantem bezpečnosti svých členských zemí, a tím zajišťuje prosperitu v Evropě jako celku. Už dříve uvedl, že aliance by měla nadále podporovat Ukrajinu a vyjádřil naději, že se členským zemím podaří učinit rozhodnutí nezbytná pro "obranu a odstrašení."

Orbán ve svém pondělním rozhovoru pro M1 hovořil o středečním příjezdu generálního tajemníka do Maďarska a uvedl, že budou společně diskutovat o tom, jak může Maďarsko zůstat stranou mise NATO na Ukrajině. 

Témata:  válka na Ukrajině NATO Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.