Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozhodnutí NATO o podpoře Ukrajiny nezablokujeme, prohlásil Orbán

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a maďarský premiér Viktor Orbán se v Budapešti shodli, že Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO týkající se podpory Ukrajině. Maďarsko však neposkytne Ukrajině žádný personál ani finanční pomoc, uvedl server index.hu.

"Maďarsko se tohoto úsilí NATO nezúčastní a já tento postoj akceptuji," řekl Stoltenberg po jednání s Orbánem novinářům. Uvedl, že se dohodli na podmínkách neúčasti Maďarska, ale nespecifikoval, jak přesně to bude fungovat.

Očekává se, že americký prezident Joe Biden a jeho partneři z NATO se na summitu ve Washingtonu příští měsíc dohodnou na novém systému poskytování předvídatelnější a dlouhodobější pomoci Ukrajině v oblasti bezpečnosti a vojenského výcviku.

Severoatlantická aliance přijímá všechna svá rozhodnutí konsensem, což dává každému z 32 spojenců právo veta. Ostatních 31 zemí NATO s plánem podle dosavadních informací souhlasí. Někteří diplomaté uvedli, že bude třeba doladit technické detaily.

Maďarský premiér, který je v Evropské unii nejbližším spojencem Moskvy, stále více vyvolává obavy z konfliktu mezi Západem a Ruskem, z něhož obviňuje Brusel a NATO. Orbán však ve středu prohlásil, že Maďarsko je "loajálním a oddaným" členem NATO.

Ohledně rusko-ukrajinské války řekl, že postoj Maďarska se liší od postoje ostatních, dodal ale, že jeho země nemá dostatečné schopnosti a sílu změnit velké množství rozdílných názorů. "Nechcete tedy blokovat rozhodnutí, která sdílejí ostatní," dodal.

Stoltenberg zdůraznil, že Maďarsko bylo vždy váženým členem NATO a v zemi také sídlí důležitá vojenská velitelství. Zmínil také, že Maďarsko podporuje stabilitu na západním Balkáně a od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytuje přístřeší lidem přicházejícím z válkou zničené země.

Stoltenberg také prohlásil, že NATO je nejdůležitějším garantem bezpečnosti svých členských zemí, a tím zajišťuje prosperitu v Evropě jako celku. Už dříve uvedl, že aliance by měla nadále podporovat Ukrajinu a vyjádřil naději, že se členským zemím podaří učinit rozhodnutí nezbytná pro "obranu a odstrašení."

Orbán ve svém pondělním rozhovoru pro M1 hovořil o středečním příjezdu generálního tajemníka do Maďarska a uvedl, že budou společně diskutovat o tom, jak může Maďarsko zůstat stranou mise NATO na Ukrajině. 

Témata:  válka na Ukrajině NATO Viktor Orbán

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy