reklama

Žena, která o sobě tvrdila, že je návrhářkou šperků, se stala tajemnicí Lion Clubu, kde se sdružovali důstojníci NATO, a účastnila se jejich společenských akcí. Podle deníku La Reppublica se jedná o nejvíce ohromující akci GRU na italském území.

Žena s ruským pasem na jméno Maria Adela Kuhfeldtová Riverová cestovala po Evropě nejpozději od roku 2011 a kolem roku 2012 se usadila v Itálii. V Neapoli si založila firmu na výrobu šperků a účastnila se tamního společenského života. V roce 2015 se stala tajemnicí sdružení Lion Club Napoli Monte Nuovo, což byla její vstupenka mezi spojenecké vojáky. Sdružení totiž založili a byli jeho členy důstojníci ze společného velitelství NATO a z velitelství šesté flotily amerického námořnictví v Neapoli.

Díky členství v klubu se žena mohla účastnit řady společenských akcí aliančních vojáků, například plesů či benefičních večerů. Není ale jasné, zda někdy vstoupila do samotného areálu velitelství. Podle jednoho německého podplukovníka, kterého cituje server Bellingcat, byla žena velmi aktivní a udržovala s důstojníky čilé styky. Alespoň s jedním z nich měla i milostný poměr.

"Naše investigativní práce nedokázala objevit, k jakým informacím se špionka dostala či zda dokázala nakazit viry telefony a počítače svých přátel. Vstoupila ale do kontaktu s klíčovými osobnostmi NATO a amerického námořnictví," uvedl deník La Repubblica. Podle serveru Bellingcat není jasné, zda západní tajné služby věděly o údajné ruské špionce. Důstojníci ale před kontakty s ní nedostali od bezpečnostních služeb žádné varování.

Žena z Itálie odjela v roce 2018 a od té doby zřejmě v zahraničí nepůsobila.

Podle serveru Bellingcat více okolností nasvědčuje tomu, že Kuhfeldtová Riverová nebyla tím, za koho se vydávala. Například fara, kde tvrdila, že byla pokřtěna, vznikla mnohem později, než se obřad údajně uskutečnil. Ne příliš věrohodně také zní její příběh, že ji peruánská matka zanechala v Sovětském svazu, kam přijela na olympijské hry v Moskvě v roce 1980, a už se pro své dítě nevrátila.

Server Bellingcat navíc srovnáním fotek v ruských databázích došel k závěru, že Kuhfeldtová Riverová je ve skutečnosti Olga Kolobovová, dcera bývalého ředitele vojenské univerzity v Jekatěrinburku. Podle serveru Kolobovová nemá v Rusku do října 2018, kdy z Itálie odjela údajná Kuhfeldtová Riverová, žádnou digitální stopu. Pak si pořídila luxusní auto a dva byty v Moskvě, což se zdá nad poměry zaměstnankyně penzijního fondu, kterou Kolobovová údajně je. Kuhfeldtová Riverová navíc používala pas ze série, kterou již dříve GRU využilo.

Portál The Insider a německý týdeník Der Spiegel se snažily Kolobovovou kontaktovat skrze platformu Telegram a e-mail. Žádnou reakci od ženy ale nedostaly.