Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Kultovní výrok ukrajinské armády skončil u soudu

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo. 

Tato fráze byla odvážnou odpovědí ukrajinských obránců na výzvu ruské válečné lodi, aby se vzdali, v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu. Připomněl to server CNN.

Soud uvedl, že tato slova se rychle stala symbolem ukrajinského odporu proti ruské agresi a byla hojně využívána v politickém kontextu k podpoře Ukrajiny.

Známá slova byla poslední zaznamenanou rádiovou komunikací ukrajinských vojáků z Hadího ostrova, malého ostrova v Černém moři, a brzy se stala ikonou ukrajinského odporu, objevující se na tričkách, známkách a dokonce i na dopravních značkách.

Ukrajinská pohraniční stráž plánovala použít ochrannou známku k prodeji širokého sortimentu produktů, jakož i pro publikování, vzdělávací, zábavní a sportovní aktivity. Soud však rozhodl, že taková známka by nemohla plnit svou podstatnou funkci, protože by spotřebitelé vnímali politické poselství, nikoliv „označení komerčního původu“.

Ukrajina v červnu 2022 znovu dobyla tento malý, ale strategicky významný ostrov. Ukrajinští vojáci byli na ostrově zajati, ale později byli vyměněni za ruské zajatce letos v lednu.
 
 

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.