Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Kultovní výrok ukrajinské armády skončil u soudu

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo. 

Tato fráze byla odvážnou odpovědí ukrajinských obránců na výzvu ruské válečné lodi, aby se vzdali, v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu. Připomněl to server CNN.

Soud uvedl, že tato slova se rychle stala symbolem ukrajinského odporu proti ruské agresi a byla hojně využívána v politickém kontextu k podpoře Ukrajiny.

Známá slova byla poslední zaznamenanou rádiovou komunikací ukrajinských vojáků z Hadího ostrova, malého ostrova v Černém moři, a brzy se stala ikonou ukrajinského odporu, objevující se na tričkách, známkách a dokonce i na dopravních značkách.

Ukrajinská pohraniční stráž plánovala použít ochrannou známku k prodeji širokého sortimentu produktů, jakož i pro publikování, vzdělávací, zábavní a sportovní aktivity. Soud však rozhodl, že taková známka by nemohla plnit svou podstatnou funkci, protože by spotřebitelé vnímali politické poselství, nikoliv „označení komerčního původu“.

Ukrajina v červnu 2022 znovu dobyla tento malý, ale strategicky významný ostrov. Ukrajinští vojáci byli na ostrově zajati, ale později byli vyměněni za ruské zajatce letos v lednu.
 
 

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.