Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské úřady evidují 700 tisíc deportovaných ukrajinských dětí

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy Grigorij Karasin prostřednictvím telegramu přiznal, že ruské úřady evidují až sedm set tisíc dětí, které uprchly z konfliktních zón na Ukrajině. Údajné ukrajinské nacionální radikály obvinil ze šikany vůči teenagerům z jihovýchodní Ukrajiny. Kyjev má informace o tisících dětech, ale kvůli okupaci neví, kde se nacházejí.

Karasin zdůraznil, že Rusko se vždy chovalo k dětem ohleduplně a vřele, což je odlišné od některých evropských zemí. „V posledních letech našlo v Rusku útočiště sedm set tisíc dětí, které uprchly před bombardováním a ostřelováním v konfliktních zónách na Ukrajině, včetně těch, které opustily dětské domovy se svými rodiči nebo s učiteli,“ uvedl.

Karasin obvinil ukrajinské nacionální radikály ze šikany vůči teenagerům z jihovýchodní Ukrajiny. „Byla zřízena zvláštní parlamentní komise Rady federace a Státní dumy, která má vyšetřit zločiny kyjevského režimu proti nezletilým,“ uvedl.

Poslední odhady z poloviny června hovořily o 200-300 tisících deportovaných ukrajinských dětech. Karasin tedy přiznal více než dvojnásobný počet.

Naopak Ukrajina měla přesné informace o 19 499 dětech. Komisařka ukrajinského prezidenta pro práva dětí a jejich rehabilitaci Daria Herasymčuková vysvětlila, že ačkoli mají osobní údaje o každém z nich, neví, kde se nacházejí.

Herasymčuková uvedla, že je prakticky nemožné získat přesná čísla. „Odhadujeme, že by mohlo existovat 200-300 tisíc dětí, které mohlo Rusko zneužít. Proč nemůžeme uvést přesné číslo? Území jsou okupována a neexistují přesné informace o tom, co se s dětmi stalo.“

Ukrajina bude moci získat přesné informace o tom, zda v osvobozených obcích zůstaly rodiny s dětmi, až bude dané území osvobozeno. Herasymčuková dodala, že pokud tam rodiny nebudou, začnou je hledat. Unesenými dětmi se zabývá ukrajinské ministerstvo vnitra, policie, Bezpečnostní služba Ukrajiny a Nejvyšší státní zastupitelství.

V březnu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Jsou stíháni kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí již dříve sdělila, že není přesně informována o obviněních, které ICC vydal. Lvovová-Bělovová uvádí, že ICC ve svém prohlášení neposkytl konkrétní informace, jako jsou jména nebo adresy, což zpochybňuje jejich ověřitelnost. Na tiskové konferenci v Jekatěrinburgu upozornila, že obvinění ICC nemají žádný základ a jsou pouze abstraktní.

Témata:  Rusko děti Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.