Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské úřady evidují 700 tisíc deportovaných ukrajinských dětí

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Šéf ruského parlamentního výboru pro zahraniční vztahy Grigorij Karasin prostřednictvím telegramu přiznal, že ruské úřady evidují až sedm set tisíc dětí, které uprchly z konfliktních zón na Ukrajině. Údajné ukrajinské nacionální radikály obvinil ze šikany vůči teenagerům z jihovýchodní Ukrajiny. Kyjev má informace o tisících dětech, ale kvůli okupaci neví, kde se nacházejí.

Karasin zdůraznil, že Rusko se vždy chovalo k dětem ohleduplně a vřele, což je odlišné od některých evropských zemí. „V posledních letech našlo v Rusku útočiště sedm set tisíc dětí, které uprchly před bombardováním a ostřelováním v konfliktních zónách na Ukrajině, včetně těch, které opustily dětské domovy se svými rodiči nebo s učiteli,“ uvedl.

Karasin obvinil ukrajinské nacionální radikály ze šikany vůči teenagerům z jihovýchodní Ukrajiny. „Byla zřízena zvláštní parlamentní komise Rady federace a Státní dumy, která má vyšetřit zločiny kyjevského režimu proti nezletilým,“ uvedl.

Poslední odhady z poloviny června hovořily o 200-300 tisících deportovaných ukrajinských dětech. Karasin tedy přiznal více než dvojnásobný počet.

Naopak Ukrajina měla přesné informace o 19 499 dětech. Komisařka ukrajinského prezidenta pro práva dětí a jejich rehabilitaci Daria Herasymčuková vysvětlila, že ačkoli mají osobní údaje o každém z nich, neví, kde se nacházejí.

Herasymčuková uvedla, že je prakticky nemožné získat přesná čísla. „Odhadujeme, že by mohlo existovat 200-300 tisíc dětí, které mohlo Rusko zneužít. Proč nemůžeme uvést přesné číslo? Území jsou okupována a neexistují přesné informace o tom, co se s dětmi stalo.“

Ukrajina bude moci získat přesné informace o tom, zda v osvobozených obcích zůstaly rodiny s dětmi, až bude dané území osvobozeno. Herasymčuková dodala, že pokud tam rodiny nebudou, začnou je hledat. Unesenými dětmi se zabývá ukrajinské ministerstvo vnitra, policie, Bezpečnostní služba Ukrajiny a Nejvyšší státní zastupitelství.

V březnu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Jsou stíháni kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí již dříve sdělila, že není přesně informována o obviněních, které ICC vydal. Lvovová-Bělovová uvádí, že ICC ve svém prohlášení neposkytl konkrétní informace, jako jsou jména nebo adresy, což zpochybňuje jejich ověřitelnost. Na tiskové konferenci v Jekatěrinburgu upozornila, že obvinění ICC nemají žádný základ a jsou pouze abstraktní.

Témata:  Rusko děti Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy