Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko bude v Záporožské elektrárně používat vlastní jaderné palivo

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Po vyčerpání současných zásob přejde Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na ruské jaderné palivo. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na představitele ruské společnosti Rosenergoatom, která je součástí energetické divize koncernu Rosatom.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví, Západ ji nadále považuje za ukrajinský majetek.

"Palivo, které je v provozu, bude vyčerpáno... naše bude použito v budoucnu," citoval TASS poradce generálního ředitele Rosenergoatomu Renata Karčau. Proces přechodu na toto palivo již podle něj ve skutečnosti začal, zahrnuje totiž mnoho fází včetně dokumentace.

Ruští vojáci areál obsadili na začátku března, provoz stále zajišťují Ukrajinci. Z ostřelování a poškozování zařízení se navzájem viní Kyjev a Moskva. Ruský prezident Putin minulý týden nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi řekl, že MAAE navzdory Putinovu dekretu elektrárnu považuje za ukrajinskou.

Témata:  Rusko Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.