Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko by mohlo výpadek Nord Streamu nahradit, ale nečiní to, řekl mluvčí EK

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Rusko by mohlo posílat plyn do Evropy jinými cestami, aby kompenzovalo odstávku plynovodu Nord Stream 1, ale rozhodlo se to nečinit. Prohlásil to dnes mluvčí Evropské komise (EK), podle něhož Moskva plyn využívá jako zbraň. Evropské země jsou na zemním plynu částečně závislé.

Státy Evropské unie se potýkají s dalším výrazným růstem ceny plynu v reakci na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1. K němu ruská plynárenská společnost Gazprom přikročila minulý týden. Původně na tři dny plánovaná odstávka podle Gazpromu odhalila závadu, kvůli níž bude plynovod dále mimo provoz. Kontrolu nad Gazpromem má Kreml.

Mluvčí unijní exekutivy dnes řekl, že Rusko může výpadek nahradit zvýšením dodávek prostřednictvím dalších potrubí.

"Pokud by k tomu byla vůle, bylo by možné dopravovat plyn do Evropy jinými plynovody. Nic takového nevidíme," prohlásil mluvčí Tim McPhie.

Komise se podle mluvčího snaží členským zemím navrhnout možná řešení akutního problému s vysokými cenami energií. O těch budou v pátek jednat unijní ministři energetiky, kteří se budou bavit například o možnosti zastropování cen plynu či omezení příjmů z prodeje elektřiny vyráběné z jiných zdrojů než z plynu.

Témata:  Rusko plyn Evropská komise (EK)

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 19:49

Očkování za 50 let zachránilo přes 150 milionů životů, odhadla WHO

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy