Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko: EU naplno pocítí odvetu za plán použít příjmy z našich aktiv pro Ukrajinu

Ruská měna, rubl
Ruská měna, rubl
Foto: Pixmac

Evropská unie naplno pocítí ruskou odvetu za její plán použít příjmy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině. Prohlásila to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, uvedla agentura Reuters.

Moskva tvrdí, že takové jednání je nezákonné a podkopává základy celosvětového finančního systému. "Mluvíme o dalším pokusu o legalizaci krádeže na státní úrovni," dodala Zacharovová.

Diplomaté členských zemí EU se v úterý v Bruselu na zasedání Rady EU shodli, že výnosy ze zmrazených ruských aktiv v Unii se použijí na nákup zbraní pro Ukrajinu a na její obnovu. Roční výnosy ze zmrazených ruských aktiv dosahují přibližně tří miliard eur.

Podle odebraného scénáře se na nákup zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím Evropského mírového nástroje (EPF) použije 90 procent výnosů. Zbývajících deset procent by se mělo prostřednictvím rozpočtu EU použít na projekty týkající se obnovy Ukrajiny. První miliardu eur by Ukrajina mohla získat už v červenci letošního roku.

O využití zmrazených ruských aktiv na půdě EU ve prospěch Kyjeva se hovoří od vypuknutí ruské agrese proti Ukrajině v roce 2022. Unie si je vědoma skutečnosti, že sáhnout na zmrazená aktiva představuje komplikace z pohledu mezinárodního práva. S výnosy ze zmrazených aktiv však může nakládat svobodněji.

O využívání zmrazených aktiv diskutují iv USA. Spojené státy se snaží najít způsob, jak v budoucnu získat příjmy z těchto aktiv, například poskytnutím půjčky. Ta by podle nich mohla Ukrajině v nejbližší době poskytnout až 50 miliard amerických dolarů. O tomto tématu se diskutuje také ve skupině G7.

Schopnost Ruska uplatnit podobná odvetná opatření v případě, že západní lídři zabaví jeho zmrazená aktiva, se snížila v důsledku poklesu zahraničních investic. Namísto toho však může sáhnout na finance soukromých investorů.

Plán Evropské unie nasměrovat výnosy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít "nepředvídatelné" následky pro eurozónu, ekonomiky členských zemí a investiční klima, uvedl už dříve podle tiskové agentury TASS diplomatický zástupce Ruska při Evropské unii. 

"Jedinou předvídatelnou věcí je, že v EU budou dříve či později nuceni vrátit naší zemi, což bylo ukradeno," citovala agentura TASS vyjádření úřadujícího ruského chargé d'affaires v Bruselu Kirilla Logvinova pro ruské novináře.

Témata:  Rusko EU RUB

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy