Biden už dříve několikrát varoval před blížící se ruskou invazí na Ukrajinu, naposledy v pátek. Západní země se obávají, že každým dnem může vypuknout největší konflikt v Evropě nejméně od válek v bývalé Jugoslávii a Čečensku v 90. letech minulého století.

Washington tvrdí, že ruské jednotky, ve velkém počtu soustředěné v blízkosti hranic Ukrajiny, jsou "připraveny udeřit".

EU je znepokojena manipulacemi s informacemi kolem Ukrajiny

Evropská unie je znepokojena zesílením úsilí o manipulování s informacemi, které mají posloužit jako falešné záminky pro ospravedlnění vojenské eskalace na Ukrajině. Řekl to v sobotu podle agentury AFP šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který zároveň vyzdvihl klíčovou roli pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v terénu na Ukrajině.

Diplomatický zdroj agentuře Reuters řekl, že pozorovatelé OBSE na východní Ukrajině v sobotu zaznamenali téměř 2000 porušení příměří. Ruská agentura TASS tvrdí, že ukrajinské síly v noci na dnešek ostřelovaly šest obydlených oblastí v samozvané Doněcké lidové republice, kterou vyhlásili proruští separatisté.

"Evropská unie je nanejvýš znepokojena tím, že inscenované události by mohly posloužit jako záminka k možné vojenské eskalaci," uvedl Borrell. "(EU) Pozoruje zesílení úsilí o manipulaci s informacemi na podporu takových cílů," dodal šéf unijní diplomacie.

Varování přichází ve chvíli, kdy ruská státní média zveřejňují neověřitelné informace o údajných násilnostech na východě Ukrajiny. Například agentura TASS v noci na dnešek s odvoláním na Společné kontrolní a koordinační středisko (JCCC) uvedla, že ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly v sobotu v noci a po půlnoci šest obydlených oblastí v Doněcké lidové republice, včetně největšího města Doněcka.

JCCC na sociální síti Telegram sdělila, že ostřelována byla v sobotu večer města Dokučajevsk, Okťabr, Sosnovskoje, Aleksandrovka a Spartak a tři minuty po půlnoci moskevského času i doněcká chemička. Situace podél kontaktní linie na východní Ukrajině se podle TASS dnes ráno zhoršila. OBSE podle zdroje Reuters jenom za sobotu eviduje téměř 2000 porušení příměří.

Z Luhanské lidové republiky JCCC hlásí za sobotu 49 případů porušení příměří údajně ukrajinskými ozbrojenými silami. "V některých z nich byly použity těžné zbraně," uvedla mise na Telegramu. Útoky prý cílily na 27 obytných oblastí v samozvané republice.

Ruská média obviňují Kyjev z přípravy útoku na enklávu proruských povstalců v doněckém a luhanském regionu, zatímco Západ se obává ruského vpádu na Ukrajinu při využití falešných záminek. "EU nevidí žádné opodstatnění pro tvrzení přicházející ze zón mimo kontrolu vlády v Doněcku a Luhansku o možném ukrajinském útoku," řekl v sobotu Borrell. Zdůraznil také "klíčovou úlohu" pozorovatelů OBSE při ověřování toho, co se děje v terénu.