Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o odstoupení od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Uvedla to agentura TASS. Podle expertů může tento krok Ruska naznačovat přípravu na jaderný test.
Prezident Putin minulý měsíc vyzval zákonodárce, aby odsouhlasili tuto změnu, kterou podle něj přijímá jako "odraz" postoje Spojených států, protože ty sice podepsaly Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), ale nikdy ji neschválily.
Rusko tvrdí, že neobnoví jaderné zkoušky, dokud tak neučiní Washington. Avšak odborníci na kontrolu zbraní mají obavy, že tyto kroky Ruska mohou naznačovat přípravu na test, což by Západ vnímal jako zvýšení napětí, zejména v kontextu konfliktu na Ukrajině.
I když Smlouva o úplném zákazu jaderných zkoušek nikdy formálně nevstoupila v platnost, vytvořila tabu na testování jaderných zbraní. Žádný stát kromě Severní Koreje neuskutečnil jaderný test v tomto století.
Odborníci na kontrolu zbraní varují, že takový test provedený Ruskem nebo Spojenými státy by mohl vyvolat nový zbrojní závod, a to v období zvýšeného mezinárodního napětí, kdy dochází k válečným konfliktům na Ukrajině a na Blízkém východě. Taktéž se domnívají, že pokud by jedna země provedla jaderný test, další by následovaly, což by mohlo zapojit i země jako Čína, Indie a Pákistán.
Americké ministerstvo energetiky nedávno týden oznámilo, že provedlo chemický výbuch v testovací lokalitě jaderných zbraní ve státě Nevada s cílem zlepšit schopnost USA detekovat jaderné výbuchy menší intenzity po celém světě.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Riabkov prohlásil , že tento výbuch v Nevadě je "nepochybně politickým signálem." "Dle slov našeho prezidenta musíme být připraveni, a pokud se Spojené státy přikloní k provedení jaderných testů, budeme jednat obdobně," dodal Riabkov podle agentury Reuters.
Témata: Rusko, Vladimír Putin, jaderné zbraně
Související
29. října 2024 20:24
29. října 2024 15:15
26. října 2024 8:21
24. října 2024 21:11
23. října 2024 14:37
18. října 2024 20:06