reklama

Ruské ministerstvo obrany dnes opět uvedlo, že Ukrajina hodlá použít takzvanou špinavou bombu a je v poslední fázi její výroby. Stejná obvinění, která Západ i Kyjev důrazně odmítají, vznesl v neděli i ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Jde patrně o snahu zastrašit Západ, aby méně pomáhal Ukrajině, usoudili analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

Rusko nadále používá drony íránské výroby Šáhed-136 proti cílům po celé Ukrajině. Ale tato bezpilotní letadla jsou pomalá, hlučná a létají v nízkých výškách, takže osamělé stroje snadno zaměřuje konvenční protiletecká obrana. Ukrajinské snahy sestřelovat tyto bezpilotní letouny jsou podle Londýna stále úspěšnější. Oficiální zdroje, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, tvrdí, že až 85 procent strojů je zachyceno, uvedlo britské ministerstvo. Rusko pravděpodobně nasazuje velký počet íránských bezpilotních letounů, aby proniklo stále účinnější ukrajinskou protivzdušnou obranou. Pravděpodobně je používá jako náhradu za ruské přesné zbraně dlouhého doletu, které jsou čím dál vzácnější, dodal Londýn.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov listu Ukrajinska pravda řekl, že do cíle doletí v průměru 30 procent dronů Šáhed-136, které odstartovaly. Rusko si podle Budanova v Íránu objednalo na 1700 bezpilotních letounů různých typů, ale ty je třeba ještě vyrobit.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v neděli při telefonátech se svými protějšky ze Spojených států, Francie, Británie a Turecka vyjádřil obavy, že se Ukrajina chystá použít špinavou bombu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské tvrzení za absurdní a nebezpečnou lež a popřel, že by se Kyjev k něčemu takovému chystal. Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jedině Rusko je schopno v Evropě použít jaderné zbraně. Ruský výrok odmítl i Londýn nebo Washington. Podle ISW se jím Šojgu snažil Západ zastrašit a přinutit, aby Ukrajině nedodával zbraně.

"Podle informací, které máme k dispozici, mají dvě ukrajinské organizace specifické instrukce, aby takzvanou špinavou bombu vyrobily. Jejich práce vstoupily do závěrečné fáze," uvedl dnes náčelník vojsk radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil Igor Kirillov. Kyjev chce podle něj takový útok následně svést na Moskvu.

Špinavá bomba je označením zbraně, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny. Vzhledem k tomu, že nejde o klasickou jadernou bombu, je její výroba snadnější; lze při ní využít například vyhořelé palivo z jaderných elektráren či materiál z lékařských nebo průmyslových radioaktivních zářičů, které do prostoru rozšíří exploze klasické výbušniny.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti také oznámilo, že výbuch takovéto zbraně by vedl k radioaktivnímu zamoření území o rozloze několika tisíců metrů čtverečních, a uvedlo, že ruské síly byly uvedeny do pohotovosti k plnění úkolů v podmínkách radioaktivního znečištění.

Šéf Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi souhlasil, že organizace vyšle na Ukrajinu odborníky, aby ruská obvinění prověřili, oznámil na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Kuleba. "Ukrajina na rozdíl od Ruska vždy byla transparentní a takovou je i nadále. Nemáme co skrývat," napsal Kuleba.

Rusko během uplynulých 24 hodin přišlo o téměř pět stovek vojáků a od začátku války proti Ukrajině již téměř o 68.000, tvrdí ukrajinský generální štáb. Kromě 67.940 zabitých vojáků odhadl ruské ztráty také na 2590 zničených tanků, 5295 obrněných vozidel, 1673 děl, 375 raketometů, 189 protileteckých zbraní, 270 letadel, 245 vrtulníků a 1370 dronů.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.