Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko podpořilo čínský plán a vyzvalo Ukrajinu, aby se smířila s územní realitou

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že podporuje Čínou představený plán na ukončení války na Ukrajině. Kyjev by se podle Moskvy měl smířit s "novou územní realitou". Za hlavní překážku pro dosažení míru označila ruská diplomacie neochotu Ukrajiny jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čína dnes vyzvala k příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a k zahájení mírových jednání a v dokumentu nazvaném Čínské stanovisko k politickému urovnání ukrajinské krize představila dvanáctibodový plán k ukončení války. Mimo jiné v něm vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzývá ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásila k principu "svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí".

Kyjev tento návrh odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu.

"Oceňujeme upřímné přání našich čínských přátel přispět k vyřešení konfliktu na Ukrajině mírovými prostředky. Názory Pekingu sdílíme," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo. Dodalo, že to předpokládá uznání "nové územní reality" na Ukrajině, která vznikla "v důsledku realizace práva národů na sebeurčení".

Rusko pod záminkou "osvobození" ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny, "denacifikace" a "demilitarizace" země a "vojenské hrozby" ze strany Ukrajiny rozpoutalo přesně před rokem největší ozbrojený konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si vyžádal desítky tisíc životů a miliony lidí vyhnal z domovů.

Ministerstvo jako další ruské požadavky zmínilo zastavení dodávek západních zbraní na Ukrajinu, ukončení bojových akcí, návrat Ukrajiny k neutralitě, demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny a odstranění všech hrozeb přicházejících z jejího území. Za nelegitimní označilo sankce, které na Rusko uvalil Západ v reakci na jeho kroky na Ukrajině.

Za hlavní překážku pro dosažení míru označilo ministerstvo závazek Ukrajiny nejednat s ruským prezidentem Putinem. "Svědčí to o naprostém odtržení Kyjeva od současné reality, včetně požadavku na stažení ruských vojsk z našich nových území - Donbasu, Krymu, Záporožské a Chersonské oblasti," uvádí se prohlášení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj loni v září oznámil, že Kyjev nebude jednat s Ruskem, dokud bude jeho prezidentem Putin. Jednat chce až s novou hlavou státu. Učinil tak v reakci na to, že Putin oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů.

Témata:  Rusko válka na Ukrajině Čína Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 11:40

Zmatený princ Harry klepal lidem na dveře. Tvrdil, že hledá kamaráda

V době, kdy princ Harry před britským soudem tvrdil, že se bez ozbrojené ochranky v Británii necítí bezpečně, byl zachycen na kameře zvonku, jak se v londýnské čtvrti Fulham snaží najít dům svého známého – neúspěšně. Než se dostal ke správnému domu, zaklepal alespoň na tři různé adresy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.