Západní představitelé podle těchto zdrojů za poslední rok zaznamenali několik případů, kdy se ruské síly zmocnily menších přenosných systémů jako je protitankový Javelin nebo protiletadlový Stinger. V mnoha případech pak Rusko zbraně letecky přepravilo do Íránu, kde je místní experti rozebrali a analyzovali. Pravděpodobným cílem je výroba íránské verze západních zbraní, píše CNN.

Ačkoli se podle amerických představitelů nejedná o rozšířený nebo systémový problém, je velice obtížné sledovat, jakého množství a typů zbraní se záležitost týká. Ukrajinská vláda Pentagonu hlásí veškeré vojenské vybavení, o které na bojišti přijde ve prospěch Ruska.

"Írán už v minulosti prokázal, že dokáže americké zbraně zrekonstruovat," uvedl Jonathan Lord, šéf bezpečnostního úseku pro Blízký východ z analytického střediska CNAS. "Rozebrali protitankovou řízenou střelu TOW a vytvořili její téměř dokonalou kopii, kterou od té doby poskytli Hútíům a Hizballáhu. Totéž Írán může udělat s raketou Stinger, což by mohlo ohrozit civilní i vojenské letectvo v celém regionu," řekl Lord.

Moskva a Teherán od loňského roku, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu, prohloubily spolupráci. Washington už dříve před partnerstvím Ruska a Íránu varoval a označil jej za "nebezpečné". Rusko chce posíláním západních zbraní Íránu spojenectví ještě upevnit, uvádějí zdroje CNN.

reklama